Фарғона водийсида янги электропоезд қатнови йўлга қўйилди
Фарғона водийсида Қўқон, Наманган, Андижон ва Марғилон шаҳарларини боғловчи янги электропоезд қатнови ишга туширилди.
'Фарғона водийсида янги электропоезд қатнови йўлга қўйилди'ning rasmi
Лойиҳа аҳолига қулай, хавфсиз ва арзон транспорт хизматини яратишга қаратилган.
Президент Шавкат Мирзиёев жамоатчилик вакиллари билан бирга янги йўналишдаги илк поездда Қўқондан Марғилонгача ҳаракат қилди.
Мазкур лойиҳа 2025 йил 27 декабрда қабул қилинган қарор ижроси доирасида амалга оширилиб, Фарғона водийсида йўловчи ташиш тизимини яхшилашни кўзда тутади.
Умумий узунлиги 324 километр бўлган темир йўл ҳалқаси водий шаҳарларини ўзаро боғлаб, аҳоли, тадбиркорлар ва сайёҳлар учун янги имкониятлар яратади.
Янги поезд 6 вагондан иборат бўлиб, 586 ўринга мўлжалланган, соатига 120 км тезликда ҳаракат қила олади. Чипта нархи 15 минг сўм этиб белгиланган.
Таркибда кондиционер, Wi-Fi, USB-зарядлаш нуқталари, ногиронлиги бўлган шахслар учун махсус қулайликлар ҳамда замонавий хавфсизлик тизимлари мавжуд.
Лойиҳа водийда транспорт тизимини ривожлантириш билан бирга, туризм ва иқтисодий фаолликни ҳам ошириши кутилмоқда.
'Президент Қўқондаги “Янги Ўзбекистон” массиви билан танишди'ning rasmi
Жамият Бугун 08:28
Президент Қўқондаги “Янги Ўзбекистон” массиви билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона вилоятига ташрифи доирасида Қўқон шаҳрида барпо этилаётган “Янги Ўзбекистон” массивида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди.
'“Қамчиқ” довонида Волга сойга тушиб кетди'ning rasmi
“Қамчиқ” довонида Волга сойга тушиб кетди
Бу ҳақда Фавқулодда вазиятлар вазирлиги хабар берди.
'Трамп: АҚШ Эрон билан музокаралар учун делегация юбормайди'ning rasmi
Трамп: АҚШ Эрон билан музокаралар учун делегация юбормайди
АҚШ президенти Дональд Трамп Эрон билан музокаралар масаласида янги позицияни маълум қилди.
'"Ўзгидромет" сел хавфи ҳақида огоҳлантирди'ning rasmi
Жамият Бугун 06:05
"Ўзгидромет" сел хавфи ҳақида огоҳлантирди
28 апрелдан 4 майгача кутилаётган ёмғирлар сабаб Ўзбекистоннинг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида сел-сув тошқинлари юзага келиши мумкин.
'Ангренда йирик ЙТҲ юз берди'ning rasmi
Жамият Бугун 05:15
Ангренда йирик ЙТҲ юз берди
Юк машинаси 4 та автомобиль билан тўқнашиб кетди.
'1 майдан “тонировка” 412 минг сўм бўладими?'ning rasmi
Жамият Бугун 04:54
1 майдан “тонировка” 412 минг сўм бўладими?
Ижтимоий тармоқларда 1-майдан “тонировка” учун рухсатнома нархи 412 минг сўм бўлиши ҳақида тарқалган хабарлар асоссиз экани маълум қилинди.

A new electric train service has been launched in the Fergana Valley.
The project is aimed at creating convenient, safe, and affordable transport services for the population.
President Shavkat Mirziyoyev, together with public representatives, traveled on the first train along a new route from Kokand to Margilan.
This project is being implemented within the framework of a decision adopted on December 27, 2025, and envisions improving the passenger transportation system in the Fergana Valley.
The railway loop, with a total length of 324 kilometers, connects the cities of the valley, creating new opportunities for residents, entrepreneurs, and tourists.
The new train consists of 6 cars, with a capacity of 586 seats, and can travel at a speed of 120 km per hour. The ticket price is set at 15,000 soums.
The train is equipped with air conditioning, Wi-Fi, USB charging points, special amenities for persons with disabilities, and modern safety systems.
The project is expected to not only develop the transport system in the valley but also boost tourism and economic activity.