Қашқадарё вилояти Ғузор туманида ноқонуний қум-шағал қазиб олиш ҳолати фош этилди. Бу ҳақда Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитаси маълум қилди.
Маълум қилинишича, тунги рейд давомида Қашқадарё дарёси ҳудудида мораторий жорий қилинишига қарамасдан қазиш ишлари олиб борилгани аниқланган.
Ҳуқуқбузар шахс гўёки балиқ кўли ташкил этиш баҳонасида қум-шағал аралашмасини ноқонуний равишда қазиб, сотиб келган.
Оқибатда табиатга 248 млрд сўмдан ортиқ зарар етказилгани маълум бўлди.
Ҳозирда ҳолат юзасидан тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилиб, қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилмоқда.

In Ghuzor, illegal sand and gravel extraction has caused billions in damage to nature.
A case of illegal sand and gravel extraction was exposed in the G'uzor district of the Kashkadarya region. This was reported by the National Committee on Ecology and Climate Change.
It is reported that during a night raid, it was established that excavation work was being carried out in the area of the Kashkadarya River, despite a moratorium being in effect.
The offender had been illegally extracting and selling a sand-gravel mixture under the pretext of creating a fish pond.
As a result, it became known that damage to nature exceeded 248 billion soums.
Currently, relevant documents regarding the situation are being formalized and sent to law enforcement agencies for taking legal measures.