Президент Шавкат Мирзиёев тўловга қобилиятсизлик институтини такомиллаштириш бўйича тақдимот билан танишди. Унда амалдаги тизим корхонани тиклашдан кўра, уни тугатишга кўпроқ йўналтирилгани танқид қилинди.
Қайд этилишича, молиявий қийин аҳволга тушган 93 минг тадбиркордан фақат 10 мингтаси бўйича банкротлик ишлари қўзғатилган, санация механизмлари эса деярли ишламаяпти.
Янги таклифларга кўра, махсус агентлик ташкил этиш, суд бошқарувчилари фаолиятини кучайтириш ва жараёнларни тўлиқ рақамлаштириш режалаштирилмоқда.
Шунингдек, қийин аҳволга тушган бизнесни қўллаб-қувватлаш учун кредитларни кечиктириш, реструктуризация қилиш ва давлат кўмагидаги санация чораларини кенгайтириш кўзда тутилган.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on improving the institution of insolvency. It criticized the current system for being more oriented towards liquidating an enterprise rather than rehabilitating it.
It was noted that out of 93 thousand entrepreneurs who have fallen into financial difficulty, bankruptcy proceedings have been initiated for only 10 thousand, and the mechanisms for rehabilitation are almost non-functional.
According to new proposals, plans are being made to establish a special agency, enhance the activities of court-appointed administrators, and fully digitalize the processes.
Furthermore, it is envisaged to expand measures for supporting businesses in difficulty, including deferring loans, restructuring them, and conducting state-assisted rehabilitation.