Трамп Эрондан уран олиб чиқиш операциясини кўриб чиқмоқда
Ҳозирча якуний қарор қабул қилинмаган, аммо Трамп бу ғояни рад этмаяпти ва уни Эроннинг ядро қуроли яратишининг олдини олиш йўлида муҳим қадам сифатида кўрмоқда.
'Трамп Эрондан уран олиб чиқиш операциясини кўриб чиқмоқда'ning rasmi
АҚШ президенти Дональд Трамп Эрон ҳудудидан тахминан 450 кг юқори даражада бойитилган уранни олиб чиқиш бўйича эҳтимолий ҳарбий операция масаласини муҳокама қилмоқда. Бу ҳақда The Wall Street Journal манбалари хабар берди.
Манбаларга кўра, бундай миссия мураккаб ва хавфли бўлиб, АҚШ ҳарбийлари Iran ҳудудида бир неча кун қолишига тўғри келиши мумкин. Бу эса аскарлар хавфини сезиларли оширади.
Шу билан бирга, у маслаҳатчиларига Теҳронга босим ўтказиб, уранни келишув асосида топширишга мажбур қилиш имкониятини ҳам кўриб чиқишни топширган.
Оқ уй ва Пентагон расмийлари эса бу борада аниқ изоҳ беришдан тийилмоқда.
Жамият Бугун 06:01
'Россия Британия дипломатини мамлакатдан ҳайдади'ning rasmi
Россия Британия дипломатини мамлакатдан ҳайдади
Россия Ташқи ишлар вазирлиги бошқа тегишли идоралар билан ҳамкорликда уни аккредитациядан маҳрум қилиш ва мамлакатни тарк этишни буюрган.

Image of 'Trump is considering a uranium extraction operation.'
U.S. President Donald Trump is discussing a possible military operation to extract approximately 450 kg of highly enriched uranium from Iranian territory. This was reported by sources of The Wall Street Journal.
According to sources, such a mission would be complex and dangerous, and could require U.S. troops to remain on Iranian territory for several days. This would significantly increase the risk to the soldiers.
A final decision has not been made yet, but Trump is not rejecting the idea and sees it as an important step in preventing Iran from creating nuclear weapons.
At the same time, he has tasked his advisors with exploring the possibility of pressuring Tehran to force it to hand over the uranium through an agreement.
Officials from the White House and the Pentagon, however, are refraining from providing specific comments on the matter.