ДХХнинг Фарғона вилояти бошқармаси ҳамда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида халқаро миқёсда фирибгарлик билан шуғулланган уюшган жиноий гуруҳ фош этилди.
Маълум қилинишича, Фарғона шаҳрида яшовчи 40 ёшли шахс раҳбарлик қилган 34 нафардан иборат гуруҳ Фарғона ва Тошкент шаҳарларида биноларни ижарага олиб, “колл-марказ” сифатида фаолият юритган. Улар ахборот технологиялари орқали Россияда дори воситалари ва биологик фаол қўшимчалар сотиб олган 70 мингдан ортиқ мижоз маълумотларини қўлга киритган.
Операторлар ўзларини ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва банк ходимлари сифатида таништириб, гўёки сифатсиз маҳсулот учун 500–580 минг рубль компенсация тўланишини айтган. Бунинг учун фуқаролардан 5–20 минг рубль миқдорида “солиқ” талаб қилинган. Натижада жабрланувчилар турли банк карталарига жами 9 млн 599 минг 561 рубль ўтказиб берган.
Суд ҳукмига кўра, гуруҳнинг 21 аъзоси 3 йил 6 ойдан 9 йил 6 ойгача озодликдан маҳрум этилди, 13 нафарига эса озодликни чеклаш жазоси тайинланди. Жабрланувчиларга етказилган моддий зарар ундирилиши белгиланди.

A 34-member international fraudster group was exposed in Fergana.
It has been established that a criminal group operating under the guise of a "call center" deceived thousands of citizens in Russia and embezzled nearly 9.6 million rubles.
Image of 'A 34-member international fraudster group was exposed in Fergana.'
As a result of rapid measures carried out in cooperation with the DXX's Fergana region administration and other law enforcement agencies, an organized criminal group engaged in fraud on an international scale was exposed.
It is reported that a group of 34 people led by a 40-year-old resident of Fergana city, having rented buildings in Fergana and Tashkent cities, operated as a "call center." Through information technologies, they obtained the data of more than 70,000 clients who had purchased medicines and biologically active supplements in Russia.
The operators, introducing themselves as law enforcement officers and bank employees, claimed that compensation of 500,000–580,000 rubles would be paid for supposedly substandard products. For this, they demanded a "tax" of 5,000–20,000 rubles from the citizens. As a result, the victims transferred a total of 9,599,561 rubles to various bank cards.
According to the court verdict, 21 members of the group were sentenced to imprisonment from 3 years 6 months to 9 years 6 months, and 13 were given a restricted freedom sentence. It was established that the material damage caused to the victims would be recovered.