Россияда мигрантларни ишдан бўшатиш тартиби янгиланади
1 мартдан бошлаб Россияда ҳудудий чекловлар жорий этилган тақдирда, иш берувчиларга хорижий фуқаролар билан тузилган меҳнат шартномаларини бекор қилиш ҳуқуқи берилиши режалаштирилмоқда.
'Россияда мигрантларни ишдан бўшатиш тартиби янгиланади'ning rasmi
ТАСС танишиб чиққан ҳужжатга кўра, Россия Меҳнат кодексига киритилаётган тузатишлар хорижий ишчи кучини жалб этишни нафақат федерал, балки ҳудудий даражада чеклаш имконини ҳам назарда тутади. Эндиликда Россия Федерацияси субъектлари ҳокимияти томонидан қабул қилинадиган қарорлар ҳам мигрантлар билан меҳнат муносабатларини тугатиш учун асос бўлиши мумкин.
Қонун лойиҳасига илова қилинган тушунтириш материалларида қайд этилишича, 2025 йилда Москва вилояти, Краснодар ўлкаси, Новгород ва Нижний Новгород вилоятларида патент асосида ишлаётган хорижий фуқаролар меҳнатидан иқтисодиётнинг айрим тармоқларида фойдаланиш тақиқланган.
Шу пайтга қадар иш берувчилар ҳуқуқий ноаниқликка дуч келган: ҳудудий тақиқларга риоя қилмаслик 1 миллион рублгача жарима ёки фаолиятни тўхтатиб қўйишга олиб келиши мумкин эди, бироқ хорижий ходимни ишдан бўшатиш ноқонуний деб топилиши хавфи ҳам мавжуд бўлган.
Таклиф этилаётган ўзгаришлар мазкур ҳуқуқий бўшлиқни бартараф этиш ҳамда меҳнат қонунчилигини миграция бандлигини ҳудудий тартибга солиш амалиётига мослаштиришга қаратилган.
'Қозоғистон ҳам Нипаҳ вируси сабаб чегараларда назоратни кучайтирди'ning rasmi
Жамият Бугун 04:28
Қозоғистон ҳам Нипаҳ вируси сабаб чегараларда назоратни кучайтирди
Жануби-Шарқий Осиёда эпидемиологик вазият мураккаблашгани фонида мамлакат барча ўтказиш пунктларида санитария назоратини кучайтирди.

According to a document obtained by TASS, the amendments being introduced to the Russian Labor Code envisage the possibility of limiting the attraction of foreign labor not only at the federal but also at the regional level. Now, decisions adopted by the authorities of the constituent entities of the Russian Federation can also serve as grounds for terminating labor relations with migrants.
As noted in the explanatory materials attached to the draft law, in 2025, the use of labor of foreign citizens working on patents will be prohibited in certain sectors of the economy in the Moscow region, Krasnodar Krai, and the Novgorod and Nizhny Novgorod regions.
Until now, employers have faced legal uncertainty: non-compliance with regional restrictions could lead to a fine of up to 1 million rubles or suspension of activities, but there was also a risk that dismissing a foreign employee would be deemed unlawful.
The proposed changes are aimed at eliminating this legal gap and aligning labor legislation with the practice of regional regulation of migration employment.