“Ўзгидромет” маълумотларига кўра, 10 февраль, душанба куни республика бўйлаб ёғингарчилик ва кучли шамол кузатилади.
Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлиб, кечга томон ёмғир ёғиши мумкин. Шамол шарқдан ғарбга ўзгариб, секундига 3–8 метр тезликда эсади, айрим пайтларда 10–12 метргача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси +6...+8 даража илиқ, кундузи эса +14...+16 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикасининг баъзи жойларида ёмғир ёғиши, айрим ҳудудларда ёғингарчилик қорга айланиши мумкин. Туман тушиши эҳтимоли бор. Шамол ғарбдан секундига 7–12 метр тезликда эсади. Ҳаво ҳарорати кечаси 0...-5 даража совуқ, кундузи 0...+5 даража илиқ атрофида бўлади.
Хоразм вилоятида ҳам ўзгарувчан об-ҳаво сақланиб, айрим жойларда ёмғир ёғиши ва туман кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси -2 даража совуқдан +3 даража илиққача, кундузи +3...+8 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғади, тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 метргача, айримжойлардаа 22-25 метргача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси +7...+12 даража илиқ, кундузи +12...+17 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғади, тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 метргача, айрим жойларда 22-25 метргача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси +5...+10 даража илиқ, кундузи +12...+17 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳам ҳаво ўзгарувчан баъзи жойларда ёмғир ёғади, тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 метргача, айрим жойларда 20-22 метргача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси +7...+12 даража илиқ, кундузи +12...+17 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан секундига 5-10 метр тезликда эсади. Ҳарорат кечаси -2 даража совуқ, +3 даража илиқ, кундузи +8...+13 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида ҳам ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик (ёмғир, қор), баъзи жойларда кучли бўлади, туман тушиши мумкин. Қор кўчиши хавфи бор.
Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 метргача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси ва кундузи 0...+5 даража илиқ бўлади.

According to "Uzhydromet" information, on Monday, February 10, precipitation and strong winds will be observed across the republic.
In Tashkent city, the weather will be variable, with rain possible towards the evening. The wind will change from east to west, blowing at 3–8 meters per second, and may increase to 10–12 meters per second at times. The temperature at night will be +6...+8 degrees warm, and during the day +14...+16 degrees warm.
In some places of the Republic of Karakalpakstan, rain is possible, and in some areas, precipitation may turn into snow. Fog is possible. The wind will blow from the west at 7–12 meters per second. The air temperature at night will be around 0...-5 degrees cold, and during the day around 0...+5 degrees warm.
In Khorezm region, variable weather will also persist, with rain possible in some places and fog observable. The temperature at night will range from -2 degrees cold to +3 degrees warm, and during the day +3...+8 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, with rain possible in some places, and fog may occur. The eastern wind direction will change, blowing from the west at 7-12 meters per second, increasing to 13-18 meters per second in some places, and up to 22-25 meters per second in certain locations. The temperature at night will be +7...+12 degrees warm, and during the day +12...+17 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be variable, with rain possible in some places, and fog may occur. The eastern wind direction will change, blowing from the west at 7-12 meters per second, increasing to 13-18 meters per second in some places, and up to 22-25 meters per second in certain locations. The temperature at night will be +5...+10 degrees warm, and during the day +12...+17 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will also be variable, with rain possible in some places, and fog may occur. The eastern wind direction will change, blowing from the west at 7-12 meters per second, increasing to 13-18 meters per second in some places, and up to 20-22 meters per second in certain locations. The temperature at night will be +7...+12 degrees warm, and during the day +12...+17 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 5-10 meters per second. The temperature at night will be -2 degrees cold, +3 degrees warm, and during the day +8...+13 degrees warm.
In the foothill and mountainous areas of the republic, the weather will also be variable, with precipitation (rain, snow), possibly heavy in some places, and fog may occur. There is a risk of avalanches.
The eastern wind direction will change, blowing from the west at 7-12 meters per second, and may increase to 15-20 meters per second in some places. The temperature at night and during the day will be 0...+5 degrees warm.