Олий Мажлис Сенатининг навбатдаги ялпи мажлисида Ўзбекистонда исломий банк фаолиятини жорий этишга қаратилган қонун муҳокама қилиниб, маъқулланди.
Қонун билан 2 та кодекс ва 7 та қонунга тегишли ўзгартиришлар киритилиб, исломий банк фаолиятини амалга оширишнинг ҳуқуқий асослари белгиланмоқда. Жумладан, исломий банк фаолияти учун алоҳида лицензия тури жорий қилиниб, банкларга тўлиқ исломий ёки бир вақтнинг ўзида ҳам анъанавий, ҳам исломий хизматларни кўрсатиш имконияти яратилади.
Шунингдек, Марказий банк ҳамда исломий банк фаолиятини амалга оширувчи банкларда исломий молия кенгашлари ташкил этилади. Солиқ кодексига эса исломий молия операцияларини солиққа тортиш тартибини белгилайдиган алоҳида боб киритилиб, мазкур фаолиятдан олинган даромадлар фоизли даромадларга тенглаштирилади, банклар томонидан реализация қилинадиган товарларга қўйиладиган устама ҚҚСдан озод қилинади.
Сенаторлар қонун аҳоли ва тадбиркорлар учун молиявий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириши, рақобат муҳитини яхшилаши ҳамда банк-молия соҳасига янги инвесторларни жалб этишига хизмат қилишини таъкидлади.

The Supreme Council Senate approved a law aimed at implementing Islamic banking activities.
At the next plenary session of the Senate of the Oliy Majlis, a law aimed at introducing Islamic banking activities in Uzbekistan was discussed and approved.
The law introduces amendments to 2 codes and 7 laws, establishing the legal foundations for conducting Islamic banking activities. In particular, a separate type of license for Islamic banking activities is being introduced, creating an opportunity for banks to provide fully Islamic or simultaneously both traditional and Islamic services.
Furthermore, Islamic finance councils will be established at the Central Bank and banks conducting Islamic banking activities. A separate chapter is being introduced into the Tax Code, establishing the procedure for taxing Islamic finance operations; income from this activity is equated to interest income, and the markup on goods sold by banks is exempt from VAT.
Senators emphasized that the law will serve to expand opportunities for the population and entrepreneurs to use financial services, improve the competitive environment, and attract new investors to the banking and finance sector.