Трамп Венесуэла устидан назоратни бир йилдан ортиқ давом этиши мумкинлигини айтди
АҚШ президенти Дональд Трамп Америка Қўшма Штатлари Венесуэла устидан назоратни амалга оширишни бир йилдан кўпроқ вақт давомида давом эттириши мумкинлигини маълум қилди. Бу хақда Zamon.uz маьлум қилди.
Трампнинг таъкидлашича, бу назорат Венесуэладан нефть сотиш, унинг нархларининг пасайтирилиши ҳамда республиканинг иқтисодий молиялаштирилишига доир долзарб жиҳатларни ҳам ўз ичига олади.
Унинг айтишича, АҚШ Венесуэланинг нефть ресурсларини “фойдали усулда қайта тиклаш” ва уларни бозорда сотиш орқали глобал нархларни пасайтиришга интилади ҳамда нефтдан тушган даромадлар ёрдамида Венесуэла иқтисодиётини қўллаб-қувватлашни режалаштирмоқда. Трамп вақтинчалик ҳукумат билан ҳамкорлик муваффақиятли давом этаётганини қайд этди.
Шунингдек, президент АҚШ расмийлари Венесуэланинг нефть ишлаб чиқариш ва сотиш бўйича назорат ўрнатиш масаласини бошқа мамлакатлар билан музокаралар орқали амалга ошираётгани ва бу жараёнда нефть бозорининг барқарорлигига ижобий таъсир кўрсатишни мақсад қилаётгани ҳақида ҳам фикр билдирди.

US President Donald Trump announced that the United States could continue its control over Venezuela for more than a year. This was reported by Zamon.uz reported.
According to Trump's emphasis, this control also includes crucial aspects regarding the sale of oil from Venezuela, the reduction of its prices, and the economic financing of the republic.
He stated that the US aims to "restore Venezuela's oil resources in a beneficial way" and lower global prices by selling them on the market, and plans to support the Venezuelan economy with the revenues from oil. Trump noted that cooperation with the interim government is continuing successfully.
The president also expressed that US officials are implementing the issue of establishing control over Venezuela's oil production and sales through negotiations with other countries and aim to positively influence the stability of the oil market in this process.