Ҳодиса 7 январь куни Миннесота штатида содир бўлган. ICE ходимлари рейди вақтида 37 ёшли аёл отиб ўлдирилган. Трамп маъмурияти вакиллари аёл ҳуқуқ-тартибот ходимларини автомобиль билан босиб кетишга уринганини билдириб, отиш “ўзини ҳимоя қилиш” мақсадида амалга оширилганини айтмоқда.
Бироқ Миннеаполис шаҳар ҳокимияти, Демократик партия вакиллари ва маҳаллий расмийлар бу версияни рад этмоқда. Шаҳар мэри Жейкоб Фрей ICE ходимини “бепарволик билан куч ишлатган”ликда айблаб, агентларни шаҳардан чиқиб кетишга чақирган.
Ҳодиса ортидан Миннеаполисда ҳамда Нью-Йорк, Майами, Сиэтл каби шаҳарларда норозилик акциялари бошланган. Миннесота губернатори Тим Уолз вазият кескинлашиши эҳтимоли сабаб Миллий гвардия жанговар шай ҳолатга келтирилганини маълум қилди.
CNN хабарига кўра, маҳаллий полиция эҳтимолий тартибсизликларнинг олдини олиш учун кучайтирилган режимда ишламоқда.

In the USA, mass protests began following the killing of a woman by an ICE officer.
The incident occurred on January 7 in the state of Minnesota. ICE agents shot and killed a 37-year-old woman during a raid. Representatives of the Trump administration stated that the woman attempted to run over law enforcement officers with a car, claiming the shooting was carried out for "self-defense."
However, the Minneapolis city authorities, Democratic Party representatives, and local officials are rejecting this version. City Mayor Jacob Frey accused the ICE agent of "recklessly using force" and called for the agents to leave the city.
Following the incident, protest actions began in Minneapolis as well as in cities like New York, Miami, and Seattle. Minnesota Governor Tim Walz announced that the National Guard has been placed on combat alert due to the possibility of the situation escalating.