Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотига кўра, Ўзбекистонда 2025 йил давомида 153 тонна сифатли донор қони тайёрланган. Ушбу кўрсаткич 2023 йилда 130,6 тонна, 2024 йилда эса 148 тоннани ташкил этган.
Қайд этилишича, бугунги кунда мамлакатда Республика қон қуйиш маркази, Тошкент шаҳар “Қон препаратлари” илмий-ишлаб чиқариш корхонаси, 13 та ҳудудий ва 2 та республика тасарруфидаги қон қуйиш станцияси ҳамда 13 та қон қуйиш бўлими фаолият юритмоқда.
Республика қон қуйиш маркази директори Аълонур Саидовнинг таъкидлашича, ЖССТ тавсиясига кўра, ҳар 1000 нафар аҳолига камида 30 нафар донор тўғри келиши лозим. Ўзбекистонда эса бу кўрсаткич ҳозирча 10 нафарни ташкил этмоқда.
Шунингдек, ҳудудларга 13 та кўчма донорлик комплекси топширилган. Ўзбекистонда 18–60 ёшдаги, вазни 50 кг дан юқори бўлган фуқаролар йилига 4 мартагача донор бўлиши мумкин.

In Uzbekistan, the amount of blood donated by donors in 2025 was disclosed.
According to the Ministry of Health, 153 tons of quality donor blood were prepared in Uzbekistan during 2025. This indicator was 130.6 tons in 2023 and 148 tons in 2024.
It is noted that currently, the country operates the Republican Blood Transfusion Center, the Tashkent City "Blood Preparations" Scientific-Production Enterprise, 13 regional and 2 republican blood transfusion stations, and 13 blood transfusion departments.
According to the emphasis of the Director of the Republican Blood Transfusion Center, Alonur Saidov, according to WHO recommendations, there should be at least 30 donors per 1000 population. In Uzbekistan, this indicator currently stands at 10 people.
Also, 13 mobile donor complexes have been delivered to the regions. In Uzbekistan, citizens aged 18–60 and weighing over 50 kg can be donors up to 4 times a year.