Хитойнинг энг йирик компаниялардан бири ўз кадрларини Ўзбекистонда тайёрлайдиган бўлди
Олмалиқ давлат техника институти ҳамда Хитойнинг кончилик ва қурилиш материалларини ишлаб чиқариш соҳасидаги дунёнинг энг йирик компанияларидан бири бўлган "CONCH Cement" ўртасида стратегик шериклик ва ҳамкорлик бўйича битим имзоланди.
'Хитойнинг энг йирик компаниялардан бири ўз кадрларини Ўзбекистонда тайёрлайдиган бўлди'ning rasmi
Мазкур битимда ишлаб чиқариш, таълим ва илмий-тадқиқот соҳасида тажриба алмашиш, кон электромеханикаси йўналишида янги истиқболли қўшма лойиҳаларни бажариш ва инновацион технологияларни таълим жараёнига хитойлик олимлар билан ҳамкорликда жорий этиш мақсади белгиланди.
Бундан ташқари, Олмалиқ давлат техника институти базасида "CONCH Cement" таркибий бўлинмалари учун кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, компания ходимларининг малакасини ошириш ҳамда қўшма илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишларини амалга ошириш масалалари ҳам келишиб олинди.
Бунда корхона учун истиқболли соҳаларда мутахассислар тайёрлаш, талабалар ва профессор-ўқитувчилар учун Хитой ва бошқа хорижий давлатларда стажировка дастурларини ташкил қилиш, корхонанинг долзарб муаммолари юзасидан илмий изланишлар олиб бориш каби қатор мавзуларда ҳам таклифлар илгари сурилди.
Таъкидланганидек, буларнинг барчаси Давлатимиз раҳбари ўз Қарорида мазкур ОТМ олдига қўйган пировард мақсад - Институтда жаҳон миқиёсидаги геология, металлургия ва техникага ихтисослашган илғор муҳандислик мактабини яратишга қаратилган.
Бугунги кунда Хитойнинг “CONCH Cement” компанияси бутун дунё бўйлаб цемент ҳамда қурилиш материалларини ишлаб чиқарувчи юзлаб корхоналарни ўз ичига қамраб олган бўлиб, кончилик соҳасининг энг йирик вакилларидан ҳисобланади. Йилига бир неча юз миллион тонна маҳсулот ишлаб чиқариб, дунёнинг 20 давлатига экспорт қилади.

One of China's largest companies will train its personnel in Uzbekistan.
A strategic partnership and cooperation agreement was signed between the Olmaliq State Technical Institute and "CONCH Cement," one of the world's largest companies in the field of mining and construction materials production in China.
Image of 'One of China's largest companies will train its personnel in Uzbekistan.'
This document sets out the aim of exchanging experience in the fields of production, education, and scientific research, implementing promising joint projects in the direction of mining electromechanics, and introducing innovative technologies into the educational process in collaboration with Chinese scientists.
Furthermore, agreements were reached on training and retraining personnel for the structural divisions of "CONCH Cement," improving the qualifications of company employees, and carrying out joint scientific research and experimental design work based at the Almalyk State Technical Institute.
In this regard, proposals were also put forward on a number of topics, such as training specialists in promising fields for the enterprise, organizing internship programs in China and other foreign countries for students and professors, and conducting scientific research on the enterprise's pressing problems.
As emphasized, all of this is aimed at the paramount goal set by the Head of our State in his Decree for this higher education institution - to create a world-class advanced engineering school specializing in geology, metallurgy, and technology at the Institute.
Today, China's "CONCH Cement" company, encompassing hundreds of enterprises worldwide producing cement and construction materials, is considered one of the largest representatives in the mining industry. It produces several hundred million tons of products annually and exports to 20 countries around the world.