Дональд Трамп “The Atlantic” журналига берган интервьюсида АҚШга Гренландия устидан назорат мудофаа мақсадларида зарурлигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, орол стратегик аҳамиятга эга бўлиб, глобал хавфсизлик нуқтаи назаридан муҳим ҳисобланади.
Интервью давомида Трамп Венесуэлада ҳокимият алмашинуви эҳтимолини ҳам истисно этмади ҳамда АҚШ Ғарбий яримшарда ўз таъсирини сақлаб қолиши кераклигини қайд этди. Шунингдек, у АҚШ давлат котиби Марко Рубио баёнотларига изоҳ бериб, Гренландия масаласи ҳарбий ҳаракатлар билан қандай боғлиқ эканини бошқалар баҳолаши кераклигини айтди.
Трамп аввал ҳам бир неча бор Гренландия АҚШ учун “миллий хавфсизлик нуқтаи назаридан зарур” эканини билдирган. Бу баёнотлар Дания ва Гренландия расмийлари томонидан кескин танқид қилинган.

In an interview given to The Atlantic magazine, Donald Trump emphasized the necessity for the U.S. to have control over Greenland for defense purposes. According to him, the island holds strategic importance and is considered significant from a global security perspective.
During the interview, Trump did not rule out the possibility of a power shift in Venezuela and noted that the U.S. must maintain its influence in the Western Hemisphere. He also commented on statements by U.S. Secretary of State Marco Rubio, saying that others should assess how the Greenland issue is related to military actions.
Trump had previously stated several times that Greenland is "necessary from a national security perspective" for the U.S. These statements were sharply criticized by Danish and Greenlandic officials.