23 декабрь куни кузатиладиган об-ҳаво маълумотлари эълон қилинди.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечаси бироз қор ёғиши мумкин. Кундузи ёғингарчилик кутилмайди. Кечаси ва эрталаб туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол шимоли-шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-4 даража совуқ, кундузи 5-7 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шимоли-шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 1-6 даража совуқ, кундузи 2-7 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шимоли-шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 4 даража совуқ 1 даража илиқ, кундузи 7-12 даража илиқ бўлади.
Тошкент вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда бироз қор ёғиши мумкин. Кундузи ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол шимоли-шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража совуқ, кундузи 2-7 даража илиқ бўлади.
Сирдарё, Самарқанд, Жиззах вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол шимоли-шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража совуқ, кундузи 2-7 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол шимоли-шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3 даража совуқ 2 даража илиқ, кундузи 7-12 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда бироз қор ёғиши мумкин. Кундузи ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушади. Шамол шимоли-шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража совуқ, кундузи 0-5 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда қор ёғади, кундузи ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Қор кўчиши хавфи бор. Шамол шимоли-шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 8-13 даража совуқ, кундузи 3 даража совуқ 2 даража илиқ бўлади.

Weather forecast for December 23 was announced.
According to forecasts, the weather in Tashkent city will be changeable, with some snow possible at night. Precipitation is not expected during the day. Fog is possible at night and in the morning. Slippery conditions are expected in some areas on the roads. The wind will blow from the northeast at 3-8 m/s. The temperature at night will be 2-4 degrees below zero, during the day 5-7 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some areas. The wind will blow from the northeast at 7-12 m/s. The temperature at night will be 1-6 degrees below zero, during the day 2-7 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some areas. The wind will blow from the northeast at 7-12 m/s. The temperature at night will be from 4 degrees below zero to 1 degree above zero, during the day 7-12 degrees above zero.
In Tashkent region, the weather will be changeable, with some snow possible in some areas at night and in the morning. Precipitation is not expected during the day. Fog is possible in some areas. Slippery conditions are expected in some areas on the roads. The wind will blow from the northeast at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees below zero, during the day 2-7 degrees above zero.
In Syrdarya, Samarkand, and Jizzakh regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some areas. Slippery conditions are expected in some areas on the roads. The wind will blow from the northeast at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees below zero, during the day 2-7 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some areas. Slippery conditions are expected in some areas on the roads. The wind will blow from the northeast at 7-12 m/s. The temperature at night will be from 3 degrees below zero to 2 degrees above zero, during the day 7-12 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, with some snow possible in some areas at night and in the morning. Precipitation is not expected during the day. Fog will occur in some areas. The wind will blow from the northeast at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees below zero, during the day 0-5 degrees above zero.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be changeable, snow will fall in some areas at night and in the morning, precipitation is not expected during the day. Fog is possible in some areas. Slippery conditions are expected in some areas on the roads. There is a risk of avalanches. The wind will blow from the northeast at 7-12 m/s. The temperature at night will be 8-13 degrees below zero, during the day from 3 degrees below zero to 2 degrees above zero.