Япониядаги янги боғлардан бирига Самарқанд номи берилади
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Японияга расмий ташрифи доирасида Нара шаҳри мэри Ген Накагавани қабул қилди.
Президент матбуот хизматининг хабар қилишича, маданий-гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида урғу берган ҳолда ҳудудлараро алоқаларни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Ўтмиши узоқ алоқаларга эга бўлган Самарқанд ва Нара шаҳарлари ўртасида биродарлик муносабатлари ўрнатилгани юқори баҳоланди. Самарқанд кўп асрлар давомида Буюк ипак йўлининг маркази, Япониянинг қадимги пойтахти Нара эса унинг шарқий дарвозаси бўлгани таъкидланди. Бу шаҳарлар сивилизациялар ўртасидаги маданий кўприклар вазифасини бажариб, халқаро савдо ва билим алмашинувини ривожлантиришда муҳим рол ўйнаган.
2027 йилда Нара миллий музейида намойиш этиладиган Ўзбекистон маданияти ва тарихига бағишланган археологик кўргазмага пухта тайёргарлик кўриш муҳимлиги таъкидланди. Қайд этилишича, ушбу лойиҳа Ўзбекистон—Япония дипломатик муносабатлари ўрнатилганининг 35 йиллиги шарафига ўтказиладиган йирик маданий тадбир бўлади.
Ген Накагава икки мамлакат ва халқлар ўртасидаги абадий дўстлик ҳамда маданий ва тарихий яқинлик рамзи сифатида Нара шаҳридаги янги боғлардан бирига Самарқанд номини беришга қарор қилинганини эълон қилди.
Суҳбат давомида икки биродар шаҳар ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқаларини фаол ривожлантириш ҳамда қишлоқ хўжалиги, туризм, тўқимачилик, транспорт, логистика ва шаҳарсозлик каби соҳаларда кооперация лойиҳаларини амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.
'"Кучлар бирлаштирилса, тоғларни ҳам ўз ўрнидан силжитиш мумкин"'ning rasmi
Сиёсат Бугун 08:49
"Кучлар бирлаштирилса, тоғларни ҳам ўз ўрнидан силжитиш мумкин"
Шавкат Мирзиёев "Марказий Осиё + Япония" мулоқотининг биринчи саммитида иштирок этди.
'Мирзиёев Япониянинг иқтисодиёт вазири билан учрашди'ning rasmi
Сиёсат 19.12.2025 12:38
Мирзиёев Япониянинг иқтисодиёт вазири билан учрашди
Токиода бўлиб ўтган учрашувда Ўзбекистон–Япония стратегик шериклигини чуқурлаштириш ва йирик қўшма лойиҳаларни илгари суриш масалалари муҳокама қилинди.
'Президент Япониядаги ватандошлар билан учрашди'ning rasmi
Сиёсат 18.12.2025 19:43
Президент Япониядаги ватандошлар билан учрашди
Токиода яшовчи ва ишлаётган ўзбекистонликлар билан самимий мулоқот бўлиб ўтди.
'Президент Японияга етиб борди'ning rasmi
Сиёсат 18.12.2025 18:18
Президент Японияга етиб борди
Давлат раҳбарини “Ханеда” халқаро аэропортида Япония ички ишлар ва коммуникациялар вазири ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.

One of the new parks in Japan will be named Samarkand.
Shavkat Mirziyoyev received the mayor of Nara city, Gen Nakagawa, within the framework of his official visit to Japan.
Image of 'One of the new parks in Japan will be named Samarkand.'
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, within the framework of his official visit to Japan, received the Mayor of Nara City, Gen Nakagawa.
According to the press service of the President, issues of further developing interregional relations were discussed, with special emphasis on strengthening cultural and humanitarian cooperation. The establishment of fraternal relations between the cities of Samarkand and Nara, which have a long history of connections, was highly appreciated. It was emphasized that Samarkand was the center of the Great Silk Road for many centuries, and Nara, the ancient capital of Japan, was its eastern gateway. These cities played an important role in developing international trade and the exchange of knowledge, serving as cultural bridges between civilizations.
The importance of thorough preparation for the archaeological exhibition dedicated to the culture and history of Uzbekistan, which will be displayed at the Nara National Museum in 2027, was emphasized. It was noted that this project will be a major cultural event held in honor of the 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Japan.
Gen Nakagawa announced the decision to name one of the new parks in Nara City "Samarkand" as a symbol of eternal friendship and cultural and historical closeness between the two countries and peoples.
During the conversation, the importance of actively developing trade, economic, and investment ties between the two fraternal cities, as well as implementing cooperation projects in areas such as agriculture, tourism, textiles, transport, logistics, and urban planning, was emphasized.