Туркистонда кўприк қулаб тушди
Қозоғистоннинг Туркистон вилоятида Келес дарёси устидаги кўприк қулаши сабаб ҳаракат вақтинча тўхтатилди.
'Туркистонда кўприк қулаб тушди'ning rasmi
18 декабрь куни Туркистон вилояти Келес туманига қарашли Қошқарота қишлоғида Келес дарёси устида жойлашган кўприк қулаб тушди. Бу ҳақда туман ҳокимлигига таяниб, “Орда.kz” хабар берди.
Маълум қилинишича, ҳодисадан олдин кўприкда ёриқлар пайдо бўлгани сезилиб, хавфсизлик мақсадида транспорт ҳаракати тўхтатилган. Айни пайтда воқеа жойида фавқулодда вазиятлар хизмати, ички ишлар органлари ҳамда маҳаллий ҳокимият вакиллари иш олиб бормоқда.
Дастлабки хулосаларга кўра, кўприкнинг қулашига унинг узоқ йиллар давомида фойдаланилгани ва таянч устунлари остининг сув оқими таъсирида ювилиб кетгани сабаб бўлган. Кўприк ҳозирда фавқулодда тартибда таъмирланмоқда.
Айни вақтда ҳайдовчиларга Алпамыс ва Биртилек қишлоқ округлари орқали 10–15 километрли айланма йўллардан фойдаланиш тавсия этилган.

In Turkistan, the bridge collapsed.
In the Turkistan region of Kazakhstan, traffic was temporarily suspended due to the collapse of a bridge over the Keles River.
Image of 'In Turkistan, the bridge collapsed.'
On December 18, a bridge located over the Keles River in the Qoshqarota village of the Keles district of the Turkistan region collapsed. Reporting on this, "Orda.kz" referred to the district administration.
It is reported that cracks had been noticed on the bridge before the incident, and traffic was stopped for safety reasons. Currently, emergency services, internal affairs authorities, and local government representatives are working at the scene.
According to preliminary conclusions, the collapse of the bridge was caused by its long-term use and the washing away of its foundation supports by the water flow. The bridge is currently being repaired on an emergency basis.
At the same time, drivers are advised to use 10–15 kilometer detour routes through the Alpamys and Bir tilek rural districts.