Жаҳон банки Ўзбекистонда муниципал инфратузилма ва хизматларни ривожлантириш учун 250 миллион доллар ажратишни маъқуллади. Маблағлар “Шаҳарларда яшаш ва унумдорликни ошириш учун қулай шароитлар яратиш” дастури доирасида сарфланади.
Маълумотларга кўра, ҳозирда Ўзбекистон аҳолисининг ярмидан кўпи шаҳарларда истиқомат қилади, 2050 йилга бориб бу кўрсаткич 60 фоиздан ошиши кутилмоқда. Урбанизациянинг тезлашуви шаҳарларни режалаштириш, коммунал хизматлар, жамоат транспорти ва чиқиндиларни бошқариш тизимини такомиллаштириш заруратини кучайтирмоқда.
Шу муносабат билан 2025 йилда ҳудудларни жадал комплекс ривожлантириш дастури ишга туширилган бўлиб, у 3,6 миллион нафар аҳоли яшайдиган 16 та стратегик аҳамиятга эга туман ва шаҳарни қамраб олади. Дастур доирасида инфратузилма ва иқтисодий ривожланишни қўллаб-қувватлаш режалаштирилган.

The World Bank allocates 250 million dollars to Uzbekistan.
The World Bank has approved $250 million for the development of municipal infrastructure and services in Uzbekistan. The funds will be spent under the program "Creating favorable conditions for living and increasing productivity in cities."
According to data, currently more than half of Uzbekistan's population lives in cities, and by 2050 this figure is expected to exceed 60%. The acceleration of urbanization is increasing the need to improve urban planning, utility services, public transport, and waste management systems.
In this regard, a program for the accelerated comprehensive development of territories was launched in 2025, covering 16 districts and cities of strategic importance with a population of 3.6 million people. The program plans to support infrastructure and economic development.
Politics 12.12.2025 15:45
Politics 10.12.2025 12:40
Politics 09.12.2025 12:26
Image of 'The strategic partnership between Uzbekistan and China will be further strengthened.'
Politics 06.12.2025 17:17
Image of 'A statue of the characters from "The Stolen Bride" was erected in London.'
Politics 05.12.2025 13:53
Image of 'From 2026, small and micro hydroelectric power plants with a capacity of 65 megawatts will be built in Uzbekistan.'
Politics 05.12.2025 13:45
From 2026, small and micro hydroelectric power plants with a capacity of 65 megawatts will be built in Uzbekistan.