Жаҳон банки ўзбекистонликлар шароитини яхшилаш учун 250 млн доллар ажратди
Жаҳон банки ижрочи директорлар кенгаши Ўзбекистон учун 250 миллион АҚШ доллари миқдоридаги молиялаштириш пакетини тасдиқлади. Ушбу маблағлар “Шаҳарларда яшаш ва унумдорликни ошириш учун қулай шароитлар яратиш” (Livable and Productive Cities Program — LPCP) дастури доирасида йўналтирилади.
Қайд этилишича, молиялаштириш мамлакатнинг 16 та туман ва шаҳрида аҳоли ҳамда бизнес учун муниципал инфратузилма ва хизматларни ривожлантиришга хизмат қилади. Ҳозирда Ўзбекистондаги 37 миллион аҳолининг ярмидан кўпи шаҳарларда яшайди, 2050ийилга бориб бу кўрсаткич 60 фоиздан ошиши кутилмоқда. Урбанизация жараёнининг жадаллашуви шаҳарларни режалаштириш ва бошқариш, инфратузилма ҳамда коммунал хизматларни такомиллаштириш заруратини юзага келтирмоқда.
Маълум қилинишича, шаҳарларнинг назорасиз ўсиши, эскирган инфратузилма, сув таъминоти ва канализация хизматларидан фойдаланиш имкониятларининг чекланганлиги аҳоли турмуш сифати ва бизнес унумдорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда. Ушбу муаммолар табиий-иқлимий фавқулодда ҳолатлар таъсирида янада кучаймоқда.
Мазкур масалаларга ечим топиш мақсадида ҳукумат 2025 йилда ҳудудларни жадал комплекс ривожлантириш давлат дастурини ишга туширган. Дастур жами 3,6 миллион аҳоли яшайдиган 16 та стратегик муҳим туман ва шаҳарни қамраб олади.
Жаҳон банки томонидан молиялаштириладиган LPCP  дастури ушбу давлат дастурида назарда тутилган тадбирларни амалга оширишни қўллаб-қувватлайди. Дастур доирасида Янгийўл ва Марғилон шаҳарлари, шунингдек, Қўнғирот, Чимбой, Асака, Ғиждувон, Ғаллаорол, Яккабоғ, Хатирчи, Чортоқ, Булунғур, Сирдарё, Денов, Қува, Шовот ва Ҳазорасп туманларида инфратузилмани ривожлантириш режалаштирилган.
LPCP дастури Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан маҳаллий ҳокимият органлари билан ҳамкорликда амалга оширилади. Дастур аҳоли ва бизнеснинг муниципал инфратузилма ва хизматлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш, ҳудудларни ривожлантириш бўйича бош режа ва инвестиция режаларини ишлаб чиқиш, шунингдек, маҳаллий ҳокимиятлар салоҳиятини оширишни кўзда тутади. Дастур доирасида ерларнинг олиб қўйилиши ёки фуқароларнинг мажбурий кўчирилишига олиб келадиган лойиҳалар молиялаштирилмайди.
2030 йилга келиб, LPCP дастури орқали 16 та туман ва шаҳарда қарийб 1 миллион аҳолининг турмуш шароитларини тўғридан-тўғри яхшилаш режалаштирилган. Дастур 300 минг кишининг транспорт хизматларидан фойдаланиш имкониятини ошириш, 400 минг аҳоли учун жамоат жойлари ва боғларни ривожлантиришни назарда тутади. Шунингдек, инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш жараёнида қурилиш соҳасида 10 мингга яқин вақтинчалик иш ўринлари яратилиши кутилмоқда.
'Бекободда ИИБ ходими ЙТҲда одам ўлимига сабаб бўлди'ning rasmi
Жамият Бугун 17:44
Бекободда ИИБ ходими ЙТҲда одам ўлимига сабаб бўлди
Айрим манбаларда марҳумнинг жасадини Сирдарёга оқизиб юборилгани айтилмоқда.
'Ўзбекистонда доллар курси яна ошди'ning rasmi
Ўзбекистонда доллар курси яна ошди
Марказий банк 16 декабрдан амал қиладиган хорижий валюталарнинг янги расмий курсларини эълон қилди.
'Ўзбекистон 2027-йилги U-20 Жаҳон чемпионатига тайёргарликни бошлайди'ning rasmi
Жамият Бугун 16:11
Ўзбекистон 2027-йилги U-20 Жаҳон чемпионатига тайёргарликни бошлайди
2027 йилда Ўзбекистон ва Озарбайжонда бўлиб ўтадиган футбол бўйича U-20 Жаҳон чемпионатига тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказиш бўйича Президент қарори қабул қилинди.
'Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва БМТнинг Цивилизациялар альянси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди'ning rasmi
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва БМТнинг Цивилизациялар альянси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Жидда шаҳрига Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқовнинг расмий сафари доирасида қатор муҳим учрашувлар ташкил этилди.
'Қорақалпоғистонда ис газидан уч киши ҳалок бўлди'ning rasmi
Қорақалпоғистонда ис газидан уч киши ҳалок бўлди
Фожиа 13 декабрь куни Хўжайли туманининг “Саманкўл” ОФЙ Қамисшоли аҳоли пункти Фахрийлар кўчасида жойлашган ижарадаги уйда содир бўлган.
'Тошкентда уйини таъмирлаётган фуқаро ертўладан граната ва қуролларни топди'ning rasmi
Тошкентда уйини таъмирлаётган фуқаро ертўладан граната ва қуролларни топди
Тезкор суриштирувлар давомида мазкур қурол-яроғ ва портловчи моддалар фуқаронинг марҳум отасига тегишли экани маълум бўлган.

The World Bank allocated $250 million to improve the living conditions of Uzbekistanis.
The program will cover 16 strategically important districts and cities with a total population of 3.6 million people.
Image of 'The World Bank allocated $250 million to improve the living conditions of Uzbekistanis.'
The World Bank's Board of Executive Directors has approved a financing package of $250 million for Uzbekistan. These funds are directed under the "Livable and Productive Cities Program (LPCP)".
It is noted that the financing will serve to develop municipal infrastructure and services for the population and businesses in 16 districts and cities of the country. Currently, more than half of Uzbekistan's 37 million population lives in cities, and this indicator is expected to exceed 60% by 2050. The acceleration of urbanization is creating a need to improve urban planning and management, infrastructure, and utility services.
It is reported that uncontrolled urban growth, aging infrastructure, and limited access to water supply and sanitation services are negatively impacting the quality of life of the population and business productivity. These problems are further exacerbated by the effects of natural and climatic emergencies.
To address these issues, the government launched the State Program for Accelerated Comprehensive Development of Territories in 2025. The program covers 16 strategically important districts and cities with a total population of 3.6 million.
The LPCP program financed by the World Bank supports the implementation of measures envisaged in this state program. Under the program, infrastructure development is planned in the cities of Yangiyul and Margilan, as well as in the districts of Kungrad, Chimboy, Asaka, Gijduvon, Gallaorol, Yakkabog, Khatirchi, Chartak, Bulungur, Sirdaryo, Denov, Kuva, Shovot, and Hazorasp.
The LPCP program will be implemented by the Ministry of Economy and Finance in cooperation with local government bodies. The program aims to expand access for the population and businesses to municipal infrastructure and services, develop master plans and investment plans for regional development, and enhance the capacity of local governments. Projects within the program that would lead to land acquisition or forced resettlement of citizens will not be financed.
By 2030, the LPCP program plans to directly improve the living conditions of nearly 1 million people in 16 districts and cities. The program envisages improving access to transport services for 300,000 people and developing public spaces and parks for 400,000 residents. Additionally, during the implementation of infrastructure projects, it is expected to create about 10,000 temporary jobs in the construction sector.