Каъбада суратга тушиш тақиқлангани ҳақидаги хабарлар рад этилдими?
Ижтимоий тармоқларда Ҳаж мавсуми давомида Масжидул Ҳарам ва Масжидун Набавий ичида расм ва видео олиш “бутунлай тақиқланган”лиги ҳақидаги хабарлар тарқалди. Бироқ ушбу хабарлар мутлақо асоссиз бўлиб, фейк маълумот ҳисобланади. Бу ҳақда The Islamic Information портали хабар берди.
Ҳаж ва умра билан шуғулланувчи муассасалар ёки бошқа бирор давлат идораси бундай тақиқ ҳақида расман эълон қилмаган. Суратларга оид чеклов мавжудлиги тўғрисидаги хабарлар ижтимоий тармоқлардаги текширилмаган аккаунтлардан тарқалган.
Расмий манбаларга кўра, муқаддас масканларда суратга тушиш бўйича ҳеч қандай янги чекловлар киритилмаган. Амалда мавжуд бўлган тартиб — ибодат қилаётганларни ҳурмат қилиш, тартиб-қоидаларни сақлаш ва бошқаларни безовта қилмаслик — барча мавсумларда амал қилмоқда, хусусан Ҳаж, Умра ва Рамазон даврида ҳам.
Бу қизиқ 24.02.2026 11:19
Марказий банк хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 25 февраль куни амалда бўладиган қийматини белгилади.

Reports have circulated on social media that taking photos and videos inside the Masjid al-Haram and the Masjid an-Nabawi is "completely prohibited" during the Hajj season. However, these reports are absolutely baseless and are considered fake news. This was reported by The Islamic Information portal.
No institution involved with Hajj and Umrah or any other government agency has officially announced such a ban. The news about restrictions on photography has spread from unverified accounts on social media.
According to official sources, no new restrictions have been introduced regarding photography in the holy sanctuaries. The existing protocol—to respect worshippers, maintain order, and not to disturb others—remains in effect during all seasons, especially during Hajj, Umrah, and Ramadan.