Унинг сўзларига кўра, 2023 йилда бюджет тақчиллиги ЯИМга нисбатан 5 фоиз бўлган бўлса, 2026 йилда 59 трлн сўмлик тақчиллик 3 фоизни ташкил этиши кутилмоқда.
Қўчқоров таъкидлаганидек, тақчиллик доим бўлиши шарт эмас ва профитсит билан бюджетни бажариш ҳам ҳар доим яхши натижа бермаган. Олдинги йилларда кредит ва ислоҳотлар йўқлиги, сўм эркин конвертация қилинмаслиги ва мураккаб солиқ сиёсати бу ҳолатга сабаб бўлган.
Бюджет тақчиллигининг 3 фоиз даражасида бўлиши оптимал деб ҳисобланади: бу давлат қарзининг мўътадил ўсишини таъминлайди ва дефолт хавфини камайтиради.
Тақчиллик ўз вазифасини иқтисодий ўсиш ва фискал рағбатлантиришга хизмат қилганда бажаради. Жамшид Қўчқоровнинг сўзларига кўра, Ўзбекистонда иқтисодий ўсиш суръати бу йил 7 фоизидан кам бўлмайди, ХВЖ эса 7,3 бо бўлишини прогноз қилмоқда.

POLITICS 24.08.2026 05:37
He, Shavkat Mirziyoyev, emphasized that there is a big difference between the situation during the period when he came to the leadership of Uzbekistan and today's situation.
POLITICS 23.08.2026 18:06
The President of Uzbekistan, assessing the formation of a new parliament in Kazakhstan — the Qurultoy — as a historic event, sent a congratulatory letter to Qosim-Jomart To'qayev on the occasion of the successful holding of the elections.
POLITICS 23.08.2026 18:00
Shavkat Mirziyoyev and Ilham Aliyev launched the projects of city construction in New Tashkent, the campus of the Nizami University, and the Azerbaijan Park.