Гвинея-Бисауда ҳарбийлар президент Умару Сисоку Эмбалони ҳокимиятдан ағдарди. Ҳарбий ҳукумат бу қарорни сайлов натижаларини манипуляция қилиш ва мамлакатда беқарор вазият юзага келтириш режаси аниқлангани билан изоҳлади.
Баёнотга кўра, барча сиёсий институтлар вақтинча тўхтатилган, денгиз, ҳаво ва қуруқлик чегаралари ёпилган. Пойтахт Бисауда отишма овозлари эшитилгани хабар қилинди. Президент, Ички ишлар вазири ва армия бош қўмондони Президент саройида қўлга олинган, улаларга шикаст етмагани айтилмоқда.
Германия ТИВ вазиятни “беқарор” деб баҳолаб, ўз фуқароларига намойишлар бўлиб ўтаётган ҳудудлардан узоқ туришни тавсия қилди. 23 ноябрда ўтган президентлик ва парламент сайловларида ҳам Эмбало, ҳам унинг рақиби Фернанду Диаш де Кошта ўзини ғолиб деб эълон қилган эди. Расмий натижалар 27 ноябрда эълон қилиниш кутилган.
Эмбало 2020 йилдан буён президент лавозимида эди. Унинг муддати бир неча ой аввал тугаган, ўтган йил охирида эса у парламентни тарқатиб юборган. Танқидчилар уни мухолифатни бостириш ва фаолларни таъқиб қилишда айблаб келган.

The military in Guinea-Bissau has ousted President Umaro Sissoco Embaló from power. The military government explained this decision by stating that a plan to manipulate election results and create an unstable situation in the country had been uncovered.
According to the statement, all political institutions have been temporarily suspended, and sea, air, and land borders have been closed. Gunfire was reported to have been heard in the capital, Bissau. It is said that the President, the Minister of Internal Affairs, and the Chief of the Army were detained in the Presidential Palace, and they were not harmed.
Germany's Foreign Office described the situation as "unstable" and advised its citizens to avoid areas where demonstrations are taking place. In the presidential and parliamentary elections held on November 23, both Embaló and his rival, Fernando Dias da Costa, had declared themselves the winner. The official results were expected to be announced on November 27.
Embaló had been serving as president since 2020. His term had ended several months earlier, and at the end of last year, he dissolved the parliament. Critics have accused him of suppressing the opposition and persecuting activists.