Трампнинг Украина бўйича тинчлик режаси қисқартирилди
Женевадаги музокаралардан кейин АҚШнинг Россия–Украина можаросини тугатишга қаратилган тинчлик режаси сезиларли даражада қайта ишланди — 28 банддан 19 тасигина қолди. Қисқартириш Киев ва ЕИ эътирозларидан кейин амалга оширилди.
“Financial Times”нинг ёзишича, Украина ва Европа Иттифоқи вакиллари ҳужжатдаги айрим талабларни қабул қилиб бўлмаслигини айтганидан сўнг тинчлик режаси жиддий қайта кўриб чиқилди. Украина Президент девони маслаҳатчиси Александр Бевзнинг айтишича, дастлабки 28 бандлик пакет энди мавжуд эмас — бир қисми чиқарилган, яна бир қисми тубдан ўзгартирилган. У Киевнинг барча таклиф ва эътирозлари инобатга олинганини таъкидлаган.
“The Washington Post” маълумотларига кўра, янгиланган лойиҳадан АҚШ ва Россия ўртасидаги, Украина можаросига тўғридан-тўғри дахли бўлмаган муносабатларга оид бандлар чиқариб ташланган.
Киев НАТОга аъзолик масаласини альянснинг ички қоидалари асосида — барча давлатлар консенсуси билан ҳал қилишни талаб қилган. Бу ўзгариш дастлабки лойиҳадаги “НАТО кенгайишига вето ҳуқуқи бериш” таклифини амалда бекор қилади.
“Politico”нинг хабар қилишича, Владимир Зеленский энг нозик ҳудудий масалаларни Дональд Трамп билан тўғридан-тўғри муҳокама қилишни режалаштирмоқда. Бу учрашув шакли очиқ — шахсан ёки телефон орқали бўлиши мумкин.
“Bloomberg” маълумотига кўра, янгиланган режадан яна бир муҳим банд — Россиянинг музлатилган активларидан тахминан 100 млрд долларни АҚШ назоратидаги Украина тикланиш фондига йўналтириш ҳақидаги таклиф ҳам чиқарилди. Европа амалдорлари буни ижобий баҳолаган, чунки олдинги вариантда фойданинг 50 фоизи АҚШга берилиши кўзда тутилганди.
'Тошкентда экологик вазият бўйича шошилинч комиссия тузилди'ning rasmi
Дунё Бугун 09:47
Тошкентда экологик вазият бўйича шошилинч комиссия тузилди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтдаги экологик кескинлашувни бартараф этиш учун махсус комиссия тузиш тўғрисида фармон имзолади.
'“Толибон” Покистон ўрнига кўмир экспортини Ўзбекистонга йўналтирмоқда'ning rasmi
Дунё Бугун 09:20
“Толибон” Покистон ўрнига кўмир экспортини Ўзбекистонга йўналтирмоқда
Покистон билан савдо тўхташи ортидан Кобул қўшни давлатлар билан алоқаларни кенгайтирмоқда.
'Австралия сенатори парламентга бурка кийиб келди'ning rasmi
Дунё Бугун 01:05
Австралия сенатори парламентга бурка кийиб келди
Унинг бу ҳаракати мусулмон кийимига тақиқ жорий қилиш таклифини қўллаб-қувватлагани билан боғлиқ.
'Илон Маск иштирокида тузилган DOGE департаменти муддати тугамасдан ёпилди'ning rasmi
Дунё 24.11.2025 17:46
Илон Маск иштирокида тузилган DOGE департаменти муддати тугамасдан ёпилди
Трамп ташаббуси билан бюрократияни қисқартириш мақсадида тузилган Ҳукумат самарадорлиги департаменти (DOGE) фаолиятини саккиз ой қолганига қарамай тўхтатди.
'Ўзбекистон чегараларидан 600  яқин ҳайвонлар олиб ўтишга уринишган. Улар орасида нобуд бўлганлари ҳам бор'ning rasmi
Дунё 24.11.2025 16:54
Ўзбекистон чегараларидан 600 яқин ҳайвонлар олиб ўтишга уринишган. Улар орасида нобуд бўлганлари ҳам бор
CITES CoP20 конференцияси доирасида асраш масаласи ҳақида гап келганда уларни контрабандаси ва ноқонуний чегаралардан олиб ўтиш ва сотиш каби муаммолар алоҳида муҳим аҳамиятга эга.

Following talks in Geneva, the US peace plan aimed at ending the Russia–Ukraine conflict has been significantly revised — only 19 of the original 28 articles remain. The reduction was implemented after objections from Kyiv and the EU.
According to the Financial Times, the peace plan was seriously revised after representatives from Ukraine and the European Union stated that some demands in the document were unacceptable. According to Alexander Bevz, an advisor to the Head of the Presidential Office of Ukraine, the initial 28-article package no longer exists — some parts were removed, others were fundamentally changed. He emphasized that all of Kyiv's proposals and objections were taken into account.
According to The Washington Post, articles concerning relations between the US and Russia, which were not directly related to the Ukraine conflict, were removed from the updated plan.
Kyiv has demanded that the issue of NATO membership be resolved based on the alliance's internal rules — by consensus of all member states. This change effectively nullifies the proposal in the initial plan to "grant a veto right over NATO expansion."
According to Politico, Volodymyr Zelenskyy plans to discuss the most sensitive territorial issues directly with Donald Trump. The format of this meeting is open—it could be in person or over the phone.
According to Bloomberg, another key article was removed from the updated plan—the proposal to direct approximately $100 billion from frozen Russian assets to a Ukraine recovery fund under US supervision. European officials viewed this positively, as the previous version stipulated that 50 percent of the profits would be given to the US.