Тергов ҳибсҳонасида сақланаётган шахсларга дам олиш кунлари ва байрамларда узоқроқ сайр қилиш ҳуқуқи берилиши мумкин
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида "Жиноят иши юритилишида қамоқда сақлаш тўғрисида"ги Қонунга ўзгартишлар киритиш ҳақидаги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда маъқулланди.
'Тергов ҳибсҳонасида сақланаётган шахсларга дам олиш кунлари ва байрамларда узоқроқ сайр қилиш ҳуқуқи берилиши мумкин'ning rasmi
18 ноябрда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида "Жиноят иши юритилишида қамоқда сақлаш тўғрисида"ги Қонунга ўзгартишлар киритиш ҳақидаги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда маъқулланди.
Лойиҳага кўра, тергов ҳибсҳонасидаги амал қилаётган бир қатор қоидалар қайта кўриб чиқилиши, сақланаётган шахсларнинг кундалик эҳтиёжлари яхшиланиши ва гуманитар стандартлар мустаҳкамланиши таклиф этилмоқда.
Қонун лойиҳасида қамоқда сақланаётган шахсларга дам олиш ва байрам кунларида қўшимча равишда кийим-кечак ва пойабзал олиш ҳуқуқи, шунингдек, сайр қилиш муддати ҳозирги камида бир соатдан ками бўлмай, икки соатгача узайтирилиши таклиф қилинмоқда.
Ҳозирги пайтда тергов ҳибсҳонасида сақланаётган шахслар ИИВ буйруғига мувофиқ ҳар ойда энг кам иш ҳақининг 50 фоизигача (635 500 сўм) озиқ-овқат ва биринчи навбатдаги эҳтиёж молларига сарфлай олади. Лойиҳада бу миқдорни 100 фоизга — 1 271 000 сўмгача ошириш таклиф қилинган.
Омбудсман фикрига кўра, қонуннинг қабул қилиниши конституциявий гуманизм тамойиллари, шарофат ва қадр-қимматга ҳурмат, инсон ҳуқуқларини таъминлашга хизмат қилади, миллий қонунчиликни халқаро амалиётга яқинлаштиришга ёрдам беради ва мамлакатнинг халқаро рейтинглар ҳамда индекслардаги ўрнини яхшилайди.

Prisoners held in the Tergov prison may be granted the right to longer walks on rest days and holidays.
At the next session of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the draft law on introducing amendments to the law "On Detention in Criminal Proceedings" was approved in the first reading.
Image of 'Prisoners held in the Tergov prison may be granted the right to longer walks on rest days and holidays.'
On November 18, a draft law on introducing amendments to the law "On Detention in Criminal Proceedings" was approved in the first reading at a regular session of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
According to the draft, it is proposed to revise a number of rules currently in effect in pre-trial detention centers, improve the daily needs of detained persons, and strengthen humanitarian standards.
The draft law proposes the right for detained persons to receive additional clothing and footwear on rest days and holidays, as well as to increase the duration of walks from the current minimum of at least one hour to up to two hours.
Currently, persons held in pre-trial detention centers can spend up to 50% of the minimum monthly wage (635,500 soums) on food and essential goods, in accordance with an order from the Interior Affairs Bodies. The draft proposes to increase this amount to 100% — 1,271,000 soums.
According to the opinion of the Ombudsman, the adoption of the law will serve the principles of constitutional humanism, dignity and respect for value, ensure human rights, help bring national legislation closer to international practice, and improve the country's position in international ratings and indices.