Дональд Трамп Нигерия ҳукуматини мамлакатдаги насронийларга қарши ҳужумларни тўхтатишга чақирди. Президентнинг таъкидлашича, агар ҳукумат бу зўравонликларга кўз юмишда давом этса, АҚШ Нигерияга ажратилаётган барча ёрдамни дарҳол тўхтатади. Бу ҳақда Zamon.uz маълум қилди.
“Агар насронийлар ўлдирилишига ҳукумат томонидан етарли чора кўрилмаса, Америка ўз ёрдамини бекор қилади ва ислом радикаллари таҳдиитини бартараф этиш учун қўшин юбориш масаласини ҳам кўриб чиқади”, — дейилади президент баёнотида.
Трамп Нигериядаги вазиятни “кескин чора талаб қилаётган жиддий муаммо” сифатида баҳолаб, Мудофаа вазирлигига эҳтимолий ҳарбий амалият учун тайёргарлик кўриш бўйича кўрсатма берганини маълум қилди.

Donald Trump called on the Nigerian government to stop attacks on Christians in the country. The President emphasized that if the government continues to turn a blind eye to this violence, the US will immediately stop all aid allocated to Nigeria. Zamon.uz reported on this.
"If sufficient action is not taken by the government to stop the killing of Christians, America will void its aid and also consider the issue of sending troops to eliminate the threat of Islamic radicals," the presidential statement said.
Trump assessed the situation in Nigeria as a "serious problem requiring drastic measures" and announced that he had instructed the Defense Department to prepare for a possible military operation.