Республиканинг айрим ҳудудларида ҳарорат 33 даража иссиқ бўлади.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли, вақти-вақти билан ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 15-17 даража, кундузи 26-28 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 8-13 даража, кундузи 17-22 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 12-17 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 12-17 даража, кундузи 24-29 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 12-17 даража, кундузи 28-33 даража бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 12-17 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутл бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 18-23 даража бўлади.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for tomorrow, September 30.
According to it, the weather in Tashkent city will be slightly cloudy, changing periodically, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 3-8 m/s. The temperature at night will be 15-17 degrees, during the day 26-28 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust and sand observed in some areas. The temperature at night will be 8-13 degrees, during the day 17-22 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust and sand observed in some areas. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 25-30 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 24-29 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 28-33 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 5-10 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day 25-30 degrees.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be slightly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 18-23 degrees.