Ўзбекистон Исроил бош вазири Бинямин Нетаняхунинг БМТдаги чиқиши вақтида залда бўлмаган 77 та давлат делегацияси қаторида бўлди. Бу ҳақда Исроилнинг йирик нашрларидан бири Ynet хабар бермоқда.
Йнетънинг ёзишича, Нетаняху 41 дақиқа давом этган нутқини сўзлаган вақтда БМТ Бош Ассамблеяси залида Ўзбекистон, Туркия, Эрон, Миср, Саудия Арабистони, Испания, Қирғизистон ва Туркманистон каби давлатлар вакиллари йўқ бўлган.
Манбага кўра, айрим давлатлар Исроилнинг Ғазо секторида олиб бораётган ҳарбий амалиётларига норозилик сифатида зални тарк этган бўлса, бошқалари йиғилишда умуман қатнашмаган. Нетаняҳу ушбу сессияда биринчи бўлиб сўзга чиққан.

The Uzbek delegation was not in the hall during Netanyahu's speech at the UN — Israel MFA
Uzbekistan was among the 77 national delegations that were not in the hall during the speech of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu at the UN. This is reported by Ynet, one of Israel's major publications.
According to Ynet, representatives from countries such as Uzbekistan, Turkey, Iran, Egypt, Saudi Arabia, Spain, Kyrgyzstan, and Turkmenistan were absent from the hall of the UN General Assembly while Netanyahu was delivering his speech, which lasted 41 minutes.
According to the source, while some countries left the hall in protest of Israel's military operations in the Gaza Strip, others did not participate in the assembly at all. Netanyahu was the first to speak at this session.