Украинага Россияда 2022 йилдан бери асирликда бўлган ҳарбийлар, чегарачилар ва фуқаролар қайтарилган.
'Россия ва Украина асир алмашди'ning rasmi
Россия ва Украинада асирлар алмашинуви бўлиб ўтди. Бу ҳақда “DW” нашри маълум қилди.
Қайд этилишича, асирлар алмашинуви доирасида Украинага Россиядан Қуролли Кучлар аскарлари, Миллий гвардия ходимлари, чегара қўриқчилари ҳамда тинч фуқаролар қайтарилган.
Улар орасида 2022–2023 йилларда ноқонуний ҳибсга олинган журналистлар Дмитрий Хилюк ва Марк Калюш ҳам бор.
Шунингдек, 2022 йил апрелида ўғирлаб кетилган Херсоннинг собиқ мери Владимир Николаэнко ҳам озод қилинди. Россия Мудофаа вазирлиги маълумотига кўра, алмашинув “146 га 146” шаклида амалга оширилган.

A prisoner exchange between Russia and Ukraine has taken place. This was reported by the publication "DW".
It is noted that as part of the prisoner exchange, soldiers of the Russian Armed Forces, National Guard personnel, border guards, and civilians have been returned to Ukraine from Russia.
Among them are journalists Dmitry Khilyuk and Mark Kalyush, who were illegally detained in 2022-2023.
Additionally, the former mayor of Kherson, Vladimir Nikolayenko, who was abducted in April 2022, has also been released. According to information from the Russian Ministry of Defense, the exchange was carried out on a "146 for 146" basis.