Янги тарифлардан норози бўлган иттифоқчилар Трампнинг “заиф нуқтаси”га зарба берди
Испания, Ҳиндистон ва бошқа давлатлар F-35 харидидан воз кечмоқда, бу эса АҚШ ҳарбий саноатига миллиардлаб зарар келтириши мумкин.
'Янги тарифлардан норози бўлган иттифоқчилар Трампнинг “заиф нуқтаси”га зарба берди'ning rasmi
Дональд Трамп жорий этган “жазоловчи” янги тарифлар ва талаблар бир қатор давлатларнинг кескин жавоб чораларига сабаб бўлди. Бу ҳақда Zamon.uz  хабар берди.
Испания НАТО мудофаа харажатларини 5 фоизгача ошириш масаласида келишмовчиликлар ортдан миллиардлаб долларлик F-35 қирувчи самолётлари харидидан воз кечди. Швейсарияда ҳам юқори тарифлар фонида F-35 харидини тўхтатиш бўйича сиёсий босим кучаймоқда. Ҳиндистон эса АҚШ ҳарбий техникаси бўйича режаларни музлатиб қўйди.
Мутахассислар бу жараён АҚШнинг дунёдаги етакчи қурол етказиб берувчи сифатидаги мавқеига путур етказиши, етказиб бериш занжирларини хавф остига қўйиши ва миллиардлаб доллар йўқотишга олиб келишини таъкидламоқда.
Испания F-35 ўрнига Буюк Британия, Германия, Италия ва Испания биргаликда ишлаб чиқаяётган Eurofighter Typhoon ҳамда келажакдаги учувчисиз Future Combat Air System лойиҳаларига маблағ йўналтириши мумкин. Ушбу янги авлод қирувчисининг 2040 йилларда ишга туширилиши режалаштирилган.
Politico бу ҳолатни “Трампнинг энг заиф нуқтаси — севимли жангчилари”га берилган зарба сифатида баҳолади.

Donald Trump's recently imposed "punitive" new tariffs and demands have led to sharp retaliatory measures from several countries. Zamon.uz reported on this.
Spain has backed out of a multi-billion-dollar purchase of F-35 fighter jets due to disagreements over increasing NATO defense spending to 5%. In Switzerland, political pressure is also mounting to halt F-35 purchases amid high tariffs. India, meanwhile, has frozen plans for U.S. military equipment.
Experts emphasize that this trend could undermine the U.S.'s position as the world's leading arms supplier, jeopardize supply chains, and lead to billions in losses.
Spain may redirect funds to the Eurofighter Typhoon, jointly developed by the UK, Germany, Italy, and Spain, as well as the future unmanned Future Combat Air System project. This next-generation fighter is scheduled to enter service in the 2040s.