Ҳиндистонда кўча итларини тутишга қарши намойишлар бошланди
NDTV телеканали полиция томонидан намойишчиларнинг қўлга олиниши ва автобусларда олиб кетилиши акс этган кадрларни эфирга узатди.
Фаоллар Ҳиндистон Олий судининг кўча итларини тутиш, стерилизация қилиш ва бошпаналарга жойлаштириш ҳақидаги қарорига қарши чиқмоқда.
Уларнинг фикрича, бу чора муаммони ҳал қилмайди, аксинча ҳукумат ҳайвонлар сонини назорат қилиш бўйича амалдаги қоидаларга қатъий риоя этиши лозим.
Олий суд 11 август куни олти–саккиз ҳафта ичида 5 минг итни тутиб, бошпанага жойлаштиришни буюрган.
Бунга шаҳарда итлар ҳужуми ҳолатларининг кўпайиши сабаб бўлган — Ню-Делида ҳар куни қарийб 2 мингта ит тишлаш ҳолати қайд этилади. Ҳозир шаҳарда тахминан 1 миллион кўча ити бор.

The NDTV television channel aired footage showing the detention of demonstrators by police and their removal in buses.
Activists are protesting against the Indian Supreme Court's order to capture, sterilize, and shelter street dogs.
They argue that this measure will not solve the problem and that, instead, the government must strictly enforce existing regulations on controlling the animal population.
On August 11, the Supreme Court ordered the capture and sheltering of 5,000 dogs within six to eight weeks.
This decision was prompted by the rise in dog attack incidents in the city—nearly 2,000 dog bite cases are reported daily in New Delhi. Currently, there are approximately 1 million street dogs in the city.