Бразилия президенти ва Хитой етакчиси нимани муҳокама қилди?
АҚШнинг Бразилия экспортларига 50 фоизлик бож жорий этиши ортидан Президент Лула Хитой етакчиси Си Сзинпин билан телефон орқали суҳбатлашди. Томонлар савдо алоқаларини мустаҳкамлаш, кўп томонлама ҳамкорлик ва COP30 иқлим саммитига тайёргарлик масалаларини муҳокама қилдилар.
Бразилия президенти Луис Инасио Лула да Силва ва Хитой раиси Си Сзинпин ўртасидаги сўнгги телефон мулоқоти икки давлат ўртасидаги стратегик алоқаларни мустаҳкамлаш ва глобал савдодаги кескинликларга биргаликда жавоб бериш мақсадида амалга оширилди. Суҳбат АҚШ томонидан Бразилия экспортларига кутилмаганда жорий этилган 50 фоизлик божлар ортидан, Пекин ва Бразилия расмийлари ўртасидаги аввалдан режалаштирилган алоқанинг якуни бўлди.
Учрашувда Украина уруши, BRICS ва G20 доирасида кўп томонлама ёндашувни ҳимоя қилиш, шунингдек, ноябрь ойида Бразилияда бўлиб ўтадиган COP30 иқлим саммитига тайёргарлик масалалари кўриб чиқилди. Си Сзинпин Хитой CОП30ъда юқори даражадаги делегация билан қатнашишини тасдиқлади.
Шунингдек, икки томон соғлиқни сақлаш, энергетика, рақамли иқтисодиёт ва сунъий йўлдош технологиялари бўйича ҳамкорликни чуқурлаштиришга келишиб олди. Лула BRICS доирасида АҚШнинг янги бож сиёсатига қарши мувофиқлаштирилган жавобни йўлга қўйиш учун Ҳиндистон ва Россия етакчилари билан ҳам алоқаларни фаоллаштирган.
Хитой аллақачон Бразилияни очиқ қўллаб-қувватлаб, "асоссиз ташқи аралашув" ва "сиёсий босим воситаси сифатида бож жорий этиш"ни қоралаган. Экспертлар бу мулоқотни Хитой ва Бразилия ўртасидаги иқтисодий алоқаларнинг барқарорлигини сақлаш ва БРИCС’ни глобал иқтисодий мувозанатдаги асосий ўйинчига айлантириш йўлидаги муҳим қадам, деб баҳоламоқда.
'Россияда мигрантлар болалари учун мактаб пулли бўладими?'ning rasmi
Дунё 12.08.2025 17:53
Россияда мигрантлар болалари учун мактаб пулли бўладими?
Қонун лойиҳаси бюджет маблағларини тежаш, ўқитувчиларга қўшимча тўловлар, ҳамда чет элда рус тилини ўрганишга қизиқишни оширишга хизмат қилиши айтилган.
'Эронда аёл бойликларга эга чиқиш мақсадида 11 нафар эрини ўлдирди'ning rasmi
Дунё 12.08.2025 15:36
Эронда аёл бойликларга эга чиқиш мақсадида 11 нафар эрини ўлдирди
Акбарийнинг барча қурбонлари кекса бўлгани учун уларнинг ўлими ҳеч кимда шубҳа уйғотмаган.
'АҚШдаги заводда кучли портлаш рўй берди'ning rasmi
Дунё 12.08.2025 10:27
АҚШдаги заводда кучли портлаш рўй берди
Ҳодиса ортидан икки киши ҳалок бўлиб, камида 10 киши жароҳат олган.
'Зеленский Россияга босиб олинган ҳудудларни бериб туриши мумкин'ning rasmi
Дунё 12.08.2025 10:21
Зеленский Россияга босиб олинган ҳудудларни бериб туриши мумкин
Киев урушни музлатиш ва жорий фронт чизиғини тан олишга тайёр.
'Ҳиндистонга қўйилган божлар Россия иқтисодиётига оғир зарба берди'ning rasmi
Дунё 12.08.2025 10:11
Ҳиндистонга қўйилган божлар Россия иқтисодиётига оғир зарба берди
АҚШ собиқ президенти Ҳиндистонга Россиядан нефть сотиб олиш учун 50 фоизлик бож жорий этганини ва бу Россия иқтисодиётига катта таъсир қилганини айтди.
'Эрон ва Ироқ ўртасидаги хавфсизлик битими нимани англатади?'ning rasmi
Дунё 12.08.2025 09:57
Эрон ва Ироқ ўртасидаги хавфсизлик битими нимани англатади?
Эрон Миллий хавфсизлик кенгаши раҳбари Али Лариджани Теҳрон ва Бағдод ўртасида имзоланган янги хавфсизлик битими икки давлатнинг барқарорлигини мустаҳкамлашга қаратилганини билдирди.

Following the U.S. imposition of a 50% tariff on exports from Brazil, President Lula held a phone conversation with Chinese leader Xi Jinping. The parties discussed strengthening trade relations, multilateral cooperation, and preparations for the COP30 climate summit.
The recent phone call between Brazilian President Luiz Inácio Lula da Silva and Chinese President Xi Jinping was conducted to strengthen strategic relations between the two countries and jointly respond to tensions in global trade. The conversation took place after the unexpected 50% tariffs imposed by the U.S. on Brazilian exports, marking the conclusion of pre-planned communication between Beijing and Brazilian officials.
The meeting addressed the war in Ukraine, the promotion of a multilateral approach within BRICS and G20, as well as preparations for the COP30 climate summit to be held in Brazil in November. Xi Jinping confirmed China's participation in COP30 with a high-level delegation.
Additionally, the two sides agreed to deepen cooperation in healthcare, energy, the digital economy, and satellite technology. Lula has also intensified contacts with Indian and Russian leaders to coordinate a unified response against the U.S.'s new tariff policy within the BRICS framework.
China has already openly supported Brazil, condemning "unjustified external interference" and "the use of tariffs as a tool of political pressure." Experts assess this dialogue as a crucial step in maintaining stable economic ties between China and Brazil and transforming BRICS into a key player in global economic balance.