ЙИ Украинага Россия активларидан яна 1,6 млрд евро ўтказди
Бу учинчи шундай тўлов бўлиб, аввалги икки “транжс”нинг 90 фоизи Европа тинчлик жамғармаси орқали Украинани қўллашга сарфланган.
'ЙИ Украинага Россия активларидан яна 1,6 млрд евро ўтказди'ning rasmi
Европа Иттифоқи Украинага Россия Марказий банкининг музлатилган активларидан олинган фоиз даромадлари ҳисобидан яна 1,6 миллиард евро ажратди. Бу ҳақда Еврокомиссия маълум қилди.
Бу — учинчи шундай тўлов бўлиб, аввалги икки “транжс”нинг 90 фоизи Европа тинчлик жамғармаси орқали Украинани қўллашга сарфланган, қолган қисми эса 2024 йилда ташкил этилган Украина билан кредит ҳамкорлиги механизми орқали йўналтирилган.
Иккинчи “транж” — 1 миллиард евро — 2025 йил баҳорида, биринчи “транж” эса 2024 йилда ўтказилган. Умуман олганда, ЙИънинг Украинага макромолиявий ёрдами 18,1 миллиард еврони ташкил этади. Бу — “Катта еттилик”нинг Украинага 45 миллиард евро ажратишни кўзда тутган кредит дастуридаги ЙИ улуши ҳисобланади.
Маълумот учун, “Транжс” сўзи иқтисодий ва молиявий матнларда ишлатилади ва инглизча транче (француз тилидан олинган) сўзидан келиб чиққан.
Маъноси бирор маблағнинг ёки қарзнинг қисми, босқичма-босқич ажратиладиган тўлови. Масалан, катта кредит ёки ёрдам пули бирданига эмас, балки бир неча бўлакка ажратилади — ҳар бир бўлаги транжс дейилади.

The European Union has allocated another 1.6 billion euros to Ukraine from the proceeds of frozen assets of the Russian Central Bank. The European Commission announced this.
This is the third such payment, with 90% of the previous two "tranches" spent on supporting Ukraine through the European Peace Facility, while the remainder was directed through the Ukraine Loan Facility established in 2024.
The second "tranche"—1 billion euros—was disbursed in the spring of 2025, while the first "tranche" was transferred in 2024. In total, the EU's macro-financial assistance to Ukraine amounts to 18.1 billion euros. This represents the EU's share in the G7's credit program, which envisions allocating 45 billion euros to Ukraine.
For reference, the term "tranche" is used in economic and financial texts and originates from the English word "tranche" (borrowed from French).
It refers to a portion or installment of funds or debt that is disbursed in stages. For example, a large loan or aid amount is not provided all at once but is divided into several parts—each part is called a tranche.