Google Туркияда рўй берган зилзилада 10 миллион фойдаланувчини огоҳлантира олмади
Google 2023 йилда Туркияда юз берган ҳалокатли зилзила вақтида ўзининг “Android Earthquake Alerts” тизими орқали зарур огоҳлантиришларни етказиб бера олмаганини тан олди. Бу ҳақда BBC news ёзмоқда.
7,8 магнитудали биринчи зилзила эпимарказидан 158 км радиусдаги 10 миллион одамга ҳаёт учун хавфли даражадаги "Take Action" огоҳлантириши юборилиши мумкин эди. Бироқ атиги 469 та шундай огоҳлантириш йўлланган.
Google маълумотига кўра, ярим миллион фойдаланувчига енгил тебранишлар ҳақида паст даражадаги "Be Aware" огоҳлантириши юборилган — бу эса товушсиз режимни бузмайди ва экранни тўсиб қўймайди.
Зилзила 6 февраль, соат 04:17 да — одамлар уйқуда бўлган пайтда содир бўлган. Кучли тебранишлар оқибатида 55 мингдан ортиқ одам ҳалок бўлган, 100 мингдан зиёди жароҳат олган. Android тизимидан фойдаланувчи телефонлар Туркияда 70 фоиздан дан ортиқни ташкил қилади, бироқ тизим дастлабки тебранишни атиги 4.5–4.9 магнитуда деб нотўғри баҳолаган.
Google воқеадан кейин алгоритмни такомиллаштирди ва янги моделлаштириш натижаларига кўра, ҳозирги тизим 10 миллион "Таке Action" ва яна 67 миллион "Be Aware" огоҳлантирувини юбора олади.
Аммо айрим олимлар бундай муҳим хатоликлар ҳақида маълумот беришда кечикилганидан норози. "Бу кичик воқеа эмас эди – одамлар ҳалок бўлди", деди АҚШдаги Колорадо кончилик мактаби профессори Элизабет Редди.
Google бу тизим миллий огоҳлантириш тизимларига қўшимча сифатида мўлжалланганини билдирган, бироқ баъзи мутахассислар айрим давлатлар бу технологияга ортиқча ишониб қолаётганидан хавотирда.
'Ҳиндистон АҚШнинг F-35A самолётларини сотиб олмаслиги ҳақида огоҳлантирди'ning rasmi
Дунё Бугун 09:38
Ҳиндистон АҚШнинг F-35A самолётларини сотиб олмаслиги ҳақида огоҳлантирди
Янги ҳарбий технологиялар бўйича хавотир билдирган Ҳиндистон ҳукумати АҚШни бешинчи авлод F-35A қирувчиларини харид қилмасликка чақирди.
'Путин 1994 йилдаёқ Қрим, Шарқий Украина ва Шимолий Қозоғистонга даъво қилган'ning rasmi
Дунё Бугун 09:17
Путин 1994 йилдаёқ Қрим, Шарқий Украина ва Шимолий Қозоғистонга даъво қилган
Германия дипломатик архивларида 1994 йилда Путин томонидан айтилган даъволи баёнотлар илк бор ошкор қилинди.
'Германияда Зеленскийнинг собиқ ўринбосари уйида тинтув ўтказилди'ning rasmi
Дунё Бугун 09:14
Германияда Зеленскийнинг собиқ ўринбосари уйида тинтув ўтказилди
Бундан бир йил олдин мазкур шахс Зеленский томонидан ишдан олинган.
'Ҳиндистон АҚШ божига жавоб қайтармоқчи'ning rasmi
Дунё 31.07.2025 21:13
Ҳиндистон АҚШ божига жавоб қайтармоқчи
Ҳиндистон иқтисодиёти Қўшма Штатларнинг бож жорий этиш қарорига туриб бера оладиган даражада кучли — ОАВ.
'8 августга қадар Украинадаги уруш тугайди(ми?)'ning rasmi
Дунё 31.07.2025 20:30
8 августга қадар Украинадаги уруш тугайди(ми?)
Трамп БМТнинг 15 аъзосига урушни тугатиш бўйича келишувга эришмоқчилигини билдирди.
'Литва бош вазири коррупция можароси туфайли истеъфога чиқди'ning rasmi
Дунё 31.07.2025 19:56
Литва бош вазири коррупция можароси туфайли истеъфога чиқди
Науседанинг сўзларига кўра, бош вазир унга эрталаб телефон орқали мулоқотда истеъфога чиқишини айтган.

Here is the exact translation of your text while preserving the HTML structure:```htmlGoogle could not notify 10 million users about the earthquake in Turkey.```
The tech giant's warning system did not work due to incorrectly assessing the earthquake.
Image of 'Here is the exact translation of your text while preserving the HTML structure:```htmlGoogle could not notify 10 million users about the earthquake in Turkey.```'
Google acknowledged in 2023 that its "Android Earthquake Alerts" system failed to deliver critical warnings during the devastating earthquake in Turkey. BBC news reported this.
The first earthquake, with a magnitude of 7.8, could have sent life-threatening "Take Action" alerts to 10 million people within a 158 km radius of the epicenter. However, only 469 such alerts were sent.
According to Google, half a million users received low-level "Be Aware" alerts about minor tremors—these do not disrupt silent mode or block the screen.
The earthquake occurred on February 6 at 04:17—when people were asleep. The strong tremors resulted in over 55,000 deaths and more than 100,000 injuries. Android-powered phones account for over 70% of the market in Turkey, but the system initially misestimated the first tremor as only 4.5–4.9 in magnitude.
Google improved the algorithm after the incident, and according to new modeling results, the current system can now send 10 million "Take Action" alerts and an additional 67 million "Be Aware" warnings.
However, some scientists are dissatisfied with the delay in reporting such critical errors. "This was not a minor incident—people died," said Professor Elizabeth Reddy from the Colorado School of Mines in the U.S.
Google stated that this system is intended as a supplement to national warning systems, but some experts worry that certain governments may be over-relying on this technology.