Республикада ҳарорат 43 даражагача иссиқ бўлади.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 23-25 даража, кундузи 38-40 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 22-27 даража, кундузи 37-42 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 23-28 даража, кундузи 37-42 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 21-26 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 24-29 даража, кундузи 38-43 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 21-26 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 17-22 даража, кундузи 27-32 даража иссиқ бўлади.

In the Republic, the temperature will rise up to 43 degrees.
According to the forecast, the weather in Tashkent will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The nighttime temperature will be 23-25 degrees, and the daytime temperature will reach 38-40 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with possible dust storms in certain places. The nighttime temperature will be 22-27 degrees, and the daytime temperature will reach 37-42 degrees.
In the Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, accompanied by dust storms. The nighttime temperature will be 23-28 degrees, and the daytime temperature will reach 37-42 degrees.
In the Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with possible dust storms in certain places. The nighttime temperature will be 21-26 degrees, and the daytime temperature will reach 35-40 degrees.
In the Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with possible dust storms in certain places. The nighttime temperature will be 24-29 degrees, and the daytime temperature will reach 38-43 degrees.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas and no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The nighttime temperature will be 21-26 degrees, and the daytime temperature will reach 35-40 degrees.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas and no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places. The nighttime temperature will be 17-22 degrees, and the daytime temperature will reach 27-32 degrees.