Европа давлатлари Эронни "жавоб чоралари"дан қочиш учун ядровий музокараларни қайта бошлашга чақирмоқда
Франция, Буюк Британия ва Германия август ойи охиригача Эрон ядровий музокараларни тикламаса ва аниқ натижаларга эришмаса, БМТ санкцияларни тиклаш билан таҳдид қилди.
'Европа давлатлари Эронни "жавоб чоралари"дан қочиш учун ядровий музокараларни қайта бошлашга чақирмоқда'ning rasmi
"Reuters" агентлиги тарқатган маълумотга кўра, Европа ташқи ишлар вазирлари ва Европа Иттифоқи бош дипломати бир ой аввал Исроил ва АҚШнинг Эрон ядровий иншоотларига уюштирган ҳужумлари ортидан Эрон ташқи ишлар вазири Аббос Арақчи билан телефон орқали мулоқот қилган.
Агентликка француз дипломатик манбасининг маълум қилишича, вазирлар Эронни текшириладиган ва мустаҳкам келишувга эришиш бўйича саъй-ҳаракатларни зудлик билан қайта бошлашга чақириб, рад этилган тақдирда санкцияларни дарҳол тиклаш механизмидан фойдаланиш билан таҳдид қилган.
Бироқ Х (Twitter) саҳифасида Аббос Арақчи таҳдидни рад этиб, Европа ташқи ишлар вазирларига жорий йилнинг июнь ойида музокаралар столидан чиқиб, Эронни эмас, ҳарбий йўлни танлаган Қўшма Штатлар эканлиги ҳақида ёзди. У уларни "масъулият билан ҳаракат қилишга, таҳдид ва босим сиёсатидан воз кечишга, жумладан "қасоскор ёки қонуний асосга эга бўлмаган" сиёсатдан воз кечишга чақирганини айтди.
Эрон бош дипломати, шунингдек, музокаралар фақат "бошқа томон адолатли, мувозанатли ва ўзаро манфаатли ядровий келишувга тайёр бўлганда" мумкин бўлишини қўшимча қилган.
"Агар Эрон қоидабузар экани аниқланса, "тезкор жавоб"дан БМТ санкцияларини Хавфсизлик Кенгашининг келишувни мустаҳкамловчи резолюция муддати 18 октябрда амал қилиш муддати тугагунига қадар қайта жорий қилиш учун фойдаланиш мумкин, – дея хабар беради Reuters. – Жараён тахминан 30 кун давом этади".
Қайд этилишича, Теҳрон дипломатияга очиқлиги ҳақидаги баёнотларига қарамай, Вашингтон билан музокараларнинг олтинчи давраси тез орада қайта тикланишига ишонч жуда кам.
"Агар шундай қилса ҳам, дипломатларнинг айтишича, август ойи охиригача европаликлар белгилаган муддат кенг қамровли келишувга эришиш, айниқса, МАГАТЭ инспекторлари иштирокисиз, реал бўлмагандек кўринади", – дейилган "Reuters" манбасида
Эслатиб ўтамиз, Исроил ва Эрон ўртасидаги жанговар ҳаракатлар фонида Германия, Франция ва Буюк Британия ташқи ишлар вазирлари 20 июнь куни Женевада Эрон ташқи ишлар вазири Аббос Арақчи билан учрашган эди.
'Эронда 5,2 магнитудали зилзила қайд этилди'ning rasmi
Дунё Бугун 14:30
Эронда 5,2 магнитудали зилзила қайд этилди
Зилзила ўчоғи 7 км чуқурликда жойлашган.
'Украина ва Россия янги музокара ўтказишни режалаштирмоқда'ning rasmi
Дунё Бугун 13:08
Украина ва Россия янги музокара ўтказишни режалаштирмоқда
Томонлар ҳозиргача Истанбулда икки марта учрашув ўтказди.
'Саудияда 35 ёшли шаҳзода вафот этди'ning rasmi
Дунё Бугун 12:03
Саудияда 35 ёшли шаҳзода вафот этди
Шаҳзода автоҳалокатдан сўнг 20 йил комада ётган.
'ЕИ Россиянинг 22 та банкига қарши санкциялар киритди'ning rasmi
Дунё 19.07.2025 22:25
ЕИ Россиянинг 22 та банкига қарши санкциялар киритди
Шунингдек, ЕИ Россия нефти нархини бир баррель учун 47,6 долларгача пасайтирди ва "Шимолий оқим" билан ҳар қандай битимларни тақиқлади.

The countries of Europe are calling for the resumption of nuclear negotiations to help Iran avoid "response measures," while maintaining the exact HTML structure intact.
France, the UK, and Germany have threatened to reinstate UN sanctions if Iran does not resume nuclear talks and achieve concrete results by the end of August.
Image of 'The countries of Europe are calling for the resumption of nuclear negotiations to help Iran avoid "response measures," while maintaining the exact HTML structure intact.'
According to information disseminated by the Reuters agency, European foreign ministers and the European Union's top diplomat held a phone conversation with Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi a month after the attacks on Iran's nuclear facilities orchestrated by Israel and the U.S.
As reported by the agency citing a French diplomatic source, the ministers urged Iran to swiftly resume efforts to reach a verifiable and robust agreement, threatening to immediately reinstate sanctions through a snapback mechanism if rejected.
However, on his X (Twitter) page, Abbas Araghchi dismissed the threats and wrote to the European foreign ministers that it was the United States, not Iran, that abandoned the negotiating table in June of this year and chose a military path. He called on them to "act responsibly, refrain from policies of threats and pressure, including abandoning 'reckless or legally baseless' policies."
The Iranian top diplomat also added that negotiations are only possible if "the other side is prepared for a fair, balanced, and mutually beneficial nuclear agreement."
"If Iran is found to be in violation, a 'snapback' mechanism could be used to swiftly reimpose UN sanctions until the expiration of the Security Council resolution reinforcing the agreement on October 18," Reuters reports. "The process would take approximately 30 days."
It is noted that despite Tehran's statements about openness to diplomacy, there is very little confidence that the sixth round of negotiations with Washington will resume soon.
"Even if it does, diplomats say the deadline set by Europeans to achieve a comprehensive agreement by the end of August—especially without the participation of IAEA inspectors—seems unrealistic," the Reuters source stated.
We recall that against the backdrop of military tensions between Israel and Iran, the foreign ministers of Germany, France, and the UK met with Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi in Geneva on June 20.