Дунёнинг энг кекса Президенти яна президент бўла оладими?
Камерун Президенти Пол Бийя сайловларда иштирок этишини эълон қилди. Бу ҳақда давлат раҳбари ўзининг Х саҳифасида ёзди.
У ижтимоий тармоқ саҳифасидаги постида ватанга хизмат қилишни давом эттиришга тайёрлигини таъкидлаб, мамлакат олдида турган вазифаларнинг жиддийлигини қайд этди. 92 ёшли Бийя 1982 йилдан бери президентлик қилади.
Камерунда президентлик сайловлари 2025 йил 12 октябрга белгиланган ва бир турда ўтказилади. Оддий кўпчилик овоз олган номзод ғалаба қозонади. Президентлик муддати 7 йил.
2008 йилда Бийя президентлик муддатини чеклашни олиб ташлади, бу эса унга чексиз муддатга ўз номзодини қўйиш имконини берди. У 2018 йилда бўлиб ўтган сўнгги сайловларда мухолифатнинг кенг тарқалган қонунбузарликлар ҳақидаги даъволарига қарамай, 71,28 фоиз овоз билан ғалаба қозонган эди.
Аммо ҳукмрон CPDM партияси аъзолари Бийяни 2024 йилдан бери яна сайловда қатнашишга чақирмоқда. Шу билан бирга, мухолифат ва айрим фуқаролик жамияти вакиллари унинг узоқ давом этган бошқаруви мамлакат тараққиётини орқага сураётганига ишора қилмоқда. Икки собиқ иттифоқчи аллақачон ҳукмрон коалицияни тарк этган ва сайловларда мустақил номзод сифатида иштирок этишни режалаштирган.
Бийянинг ўтмишдоши, Камеруннинг биринчи президенти бўлган Аҳмадоу Бабатур Аҳиджо 1982 йилда соғлиғи сабабли истеъфога чиққанди. У 1960 йилдан бери 22 йил давомида лавозимда эди.

Can the world's oldest President become president again?
Cameroon's President Paul Biya announced his participation in the elections. The head of state wrote about this on his X page.
In his post on the social media page, he emphasized his readiness to continue serving the nation and noted the seriousness of the tasks facing the country. The 92-year-old Biya has been president since 1982.
Cameroon's presidential elections are scheduled for October 12, 2025, and will be held in a single round. The candidate who receives a simple majority of votes wins. The presidential term is 7 years.
In 2008, Biya abolished presidential term limits, allowing him to run indefinitely. Despite widespread allegations of irregularities by the opposition in the last elections held in 2018, he won with 71.28% of the vote.
However, members of the ruling CPDM party are calling on Biya to run again in the elections starting in 2024. At the same time, the opposition and some civil society representatives point out that his prolonged rule is holding back the country's development. Two former allies have already left the ruling coalition and plan to run as independent candidates in the elections.
Biya's predecessor, Cameroon's first president, Ahmadou Babatoura Ahidjo, resigned in 1982 due to health reasons. He had held the position for 22 years since 1960.