Тоқаев: Қозоғистон АҚШ билан “савдо муаммоси” бўйича муросага тайёр
Қозоғистон президенти Трампнинг бож жорий этиш ҳақидаги хатига жавобан АҚШ билан адолатли ва ўзаро манфаатли савдо алоқаларини давом эттириш тарафдори эканини билдирди.
'Тоқаев: Қозоғистон АҚШ билан “савдо муаммоси” бўйича муросага тайёр'ning rasmi
Бугун, 10 июль куни Қозоғистон президенти Қосим Жомарт Тоқаев АҚШ собиқ президенти Дональд Трампга расмий жавоб мактуби йўллади.
Бу хат АҚШ томонидан 1 августдан бошлаб Қозоғистон товарларига 25 фоизлик бож жорий этилиши ҳақидаги билдиришга муносабат сифатида ёзилган.
Мактубда Тоқаев Қозоғистон Қўшма Штатларнинг узоқ йиллик ишончли савдо ва инвестицион ҳамкори бўлиб келганини эслатган.
Тоқаев ўз баёнотида “адолатли, олдиндан айтиш мумкин бўлган ва ўзаро манфаатли савдо алоқалари” тарафдори эканини таъкидлаб, “савдо масалаларининг оқилона ечимини топиш учун конструктив мулоқотни давом эттиришга” тайёрлигини билдирган.
Давлат раҳбари Қозоғистон бу борада муросага келиш мумкинлигига ишонишини ҳам алоҳида қайд этган.
Эслатиб ўтамиз, 7 июль куни Трамп Тоқаевга йўллаган мактубида АҚШнинг Қозоғистон билан савдо номутаносиблигини бартараф этиш мақсадида бож чораларини кўришини билдирган.
У, шунингдек, агар Қозоғистон жавобан тариф жорий қилса, АҚШ бож миқдорини янада ошириши мумкинлигини ҳам урғулаган.
Трампнинг шунга ўхшаш хатлари бошқа 14 давлат, жумладан, Индонезия, Малайзия, Япония, Жанубий Корея ва Жанубий Африка раҳбарларига ҳам юборилган.
Дунё Бугун 05:46
'Сенат Трампнинг Эронга қарши ҳаракатларини чеклашни рад этди'ning rasmi
Дунё Бугун 04:05
Сенат Трампнинг Эронга қарши ҳаракатларини чеклашни рад этди
АҚШ Сенати қонунчиларнинг Президент Дональд Трампнинг Эронга қарши ҳарбий ҳаракатларини чеклаш бўйича таклифини қўллаб-қувватламади.
'Путин Ларижоний ўлимига муносабат билдирди: “У Россиянинг ҳақиқий дўсти эди”'ning rasmi
Дунё 19.03.2026 03:50
Путин Ларижоний ўлимига муносабат билдирди: “У Россиянинг ҳақиқий дўсти эди”
Эрон томони Ларижонийнинг Исроил ҳаво зарбаси оқибатида ҳалок бўлганини тасдиқлади.
'Исроил Эрон разведкаси раҳбари ўлдирилганини эълон қилди'ning rasmi
Дунё 18.03.2026 13:53
Исроил Эрон разведкаси раҳбари ўлдирилганини эълон қилди
Хатиб 2021 йилдан Эрон Разведка вазири эди ва янги Олий раҳнамосига энг яқин шахслардан бири ҳисобланар эди.

Tokayev: Kazakhstan is ready to compromise with the US on the "trade issue"
The President of Kazakhstan expressed support for continuing fair and mutually beneficial trade relations with the United States in response to President Trump's letter regarding tariff policies.
Image of 'Tokayev: Kazakhstan is ready to compromise with the US on the "trade issue"'
Today, on July 10, Kazakhstan's President Kassym-Jomart Tokayev sent an official response letter to former U.S. President Donald Trump.
This letter was written in response to the U.S. announcement of imposing a 25% tariff on Kazakh goods starting from August 1.
In the letter, Tokayev reminded that Kazakhstan has been a long-time trusted trade and investment partner of the United States.
Tokayev emphasized in his statement that he supports "fair, predictable, and mutually beneficial trade relations" and expressed readiness to "continue constructive dialogue to find a reasonable solution to trade issues."
The head of state also separately noted his belief in the possibility of reaching a compromise on this matter.
We remind you that on July 7, in his letter to Tokayev, Trump stated that the U.S. would consider tariff measures to address the trade imbalance with Kazakhstan.
He also stressed that if Kazakhstan responds by imposing tariffs, the U.S. may further increase the tariff rate.
Similar letters from Trump were also sent to leaders of 14 other countries, including Indonesia, Malaysia, Japan, South Korea, and South Africa.