Тошкентда 12 кишилик товламачи гуруҳ қўлга олинди.
Пойтахт Тошкент яна бир марта сохта “усталар” билан боғлиқ шов-шувли воқеага гувоҳ бўлди. Бу сафар ДХХ ва ИИВ ходимлари томонидан Учтепа туманидаги “Автомобиль эҳтиёт қисмлари” бозорида фаолият юритиб келган 12 кишилик жиноий гуруҳ фош этилди.
Улар ким? Оддий тил билан айтганда – устахона ортида товламачилик билан шуғулланган “бизнесменлар”. Қанча одамнинг машинасини “ремонт қиламиз” деб олиб, кейин эса розилигисиз эҳтиёт қисмлар ўрнатган. Қанча одамга “600 долларлик иш учун 13 300 доллар берасан” деб дағдаға қилган.
Яхши хизмат кўрсатмаган – қўрқитган. Яхши тил билан нарх айтмаган – калит олиб, тазйиқ қилган. Яхши усталик қилмаган – сохта хизматни уч баробар нархда сотган.
Энг ёмони: ҳаққини сўраган мижозга таҳдид қилишган. Яна бир ҳолатда – одамнинг машинасига ўзлари билганча деталь ўрнатиб, 15 миллион сўм сўрашган. Калитни бермай, босим қилишган. Бу ҳали ҳаммаси эмас.
Иккита бошқа фуқародан 70 миллион сўм олиб, ваъда қилинган ишни ҳам бажармаганлар. Бу энди оддий усталик эмас – бу очиқдан-очиқ “авторитетлик” устахонаси.
Ҳозирда барча гумондорлар ушланган. Уларнинг ҳаракатлари юзасидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар вазирлиги ушбу ҳолат юзасидан фуқароларни огоҳ бўлишга чақирмоқда.

In Tashkent, a group of 12 fraudsters was apprehended.
The capital Tashkent has once again witnessed a scandal involving fake “masters”. This time, a criminal group of 12 people, who had been operating in the “Automobile Spare Parts” market in the Uchtepa district, was exposed by the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs.
Who are they? Simply put – “businessmen” engaged in swindling behind the front of a workshop. They have taken many people's cars to “repair”, then installed spare parts without the owner's consent. They have extorted from numerous people, demanding $13,300 for a $600 job.
They did not provide good service – they intimidated. They did not quote a fair price kindly – they took the keys and pressured. They did not show good craftsmanship – they sold fake services at triple the price.
Worst of all: they threatened the customer who demanded their right. In another case – they installed parts in someone's car as they pleased and demanded 15 million soms. They pressurized by not returning the keys. And that's not all.
From two other citizens, they took 70 million soms without fulfilling the promised work. This is not just mere craftsmanship – this is openly an “authoritative” workshop.
Currently, all suspects have been detained. Investigations are being conducted concerning their actions. The State Security Service and the Ministry of Internal Affairs are urging citizens to be vigilant regarding this matter.