Мактабга 6 ёшдан 60 ёшгача бўлган ўқувчилар танлов йўли билан қабул қилинади. Ҳар бир гуруҳларда 12 нафаргача ўқувчилар бўлиши кўзда тутилган. Ўқувчилар шунчаки хаттотлик билангина шуғулланибгина қолмай, ёзув тарихи, ўзбек, араб, форс тиллари ва ёзуви, ҳуснихат, Ғарб мамлакатларида ҳуснихат (лотин ёзуви), Шарқ мамлакатларида ҳуснихат (араб, лотин, кирилл ёзувлари), Китобат санъати билан танишув каби фанларни ўзлаштиради. Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида бўлиб ўтган илмий кенгаш йиғилишида ушбу мактабни ташкил қилиниши ва фаолияти тақдимот қилинди.
Китобат санъати Шарқ мамлакатлари, хусусан, юртимиз ҳудудида ўзига хос йўналишда тадрижий тараққий этган, қадимий ва бебаҳо санъатдир. Бу йўналишда аждодларимиз кўчирган қўлёзма асарлар бетакрор ҳуснихати, ислимий нақшлари, тилла суви билан сайқаллангани қарийб 1000 йил муқаддам ҳам хос кишиларнинг ҳайратига сазовор бўлган.
Бугунги кунга келиб китоблар босмахоналарда бир пайтнинг ўзида минглаб, миллионлаб нусхада нашр қилинса-да, қўл меҳнатининг, айниқса, хаттотлик санъатининг ўрни ҳанузгача беқиёсдир. Қувонарлиси, аждодларимизнинг меросини асраб-авайлаш билан бир қаторда, бу йўналишда ёш шогирдларни ўқитиш имконияти яратилмоқда.
Маданий меросни тиклаш, ёш авлодни маънавий руҳда тарбиялаш, хаттотлик санъатини халқаро даражада танитиш, Ўзбекистоннинг жаҳон маданий марказларидан бири сифатида ривожлантириш мақсадида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази тасарруфида Халқаро хаттотлик ва китобат санъати мактаби ташкил қилинмоқда.
Мактаб фаолияти Буюк Британия қироллик жамғармаси ҳузуридаги Анъанавий санъат турлари мактаби, UNESCO, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, IRCICA (Туркия), Теҳрон Хаттотлик маркази (Эрон), Муҳаммад ибн Салмон маркази (Саудия Арабистони), Шаржа маркази (БАА) каби ташкилотлар билан ҳамкорликда олиб борилади. Мактабга 6 ёшдан 60 ёшгача бўлган ўқувчилар танлов йўли билан қабул қилинади.
Ёш бўйича: 6-12 ёшлилар гуруҳи (бошланғич маълумот), 13-24 ёшлилар гуруҳи (давомчилар), 25 ёшдан юқори (маҳоратга эришиш, соҳа магистрларини тайёрлаш) гуруҳларига бўлинади. Ҳар бир гуруҳларда 12 нафаргача ўқувчилар бўлиши кўзда тутилган. Ўқувчилар шунчаки хаттотлик билангина шуғулланибгина қолмай, ёзув тарихи, ўзбек, араб, форс тиллари ва ёзуви, ҳуснихат, Ғарб мамлакатларида ҳуснихат (лотин ёзуви), Шарқ мамлакатларида ҳуснихат (араб, лотин, кирилл ёзувлари), Китобат санъати билан танишув каби фанларни ўзлаштиради. Эътиборлиси, дарсларнинг амалиётда қўлланишига алоҳида эътибор берилади.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида бўлиб ўтган навбатдаги илмий кенгаш йиғилишида ушбу мактабни ташкил қилиш ва фаолияти ҳақида тақдимотлар бўлиб ўтди.

Students aged from 6 to 60 are admitted to the school by selection. Each group is intended to have up to 12 students. In addition to merely engaging in calligraphy, students will learn about the history of writing, Uzbek, Arabic, Persian languages and scripts, calligraphy, calligraphy in Western countries (Latin script), calligraphy in Eastern countries (Arabic, Latin, Cyrillic scripts), and the art of Kitabat. A scientific council meeting held at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan presented the establishment and activity of this school here.
The art of Kitabat has developed in a unique direction in Eastern countries, especially in our region, being an ancient and invaluable art. The unique calligraphy of manuscripts copied by our ancestors, their Islamic patterns, and their embellishment with gold water have amazed distinguished people almost 1000 years ago.
Even though books are printed in thousands and millions of copies nowadays, the place of manual labor, especially the art of calligraphy, remains unparalleled. Fortunately, the opportunity to teach young apprentices in this field while preserving the legacy of our ancestors is being created.
To restore cultural heritage, spiritually educate the younger generation, promote the art of calligraphy at the international level, and develop Uzbekistan as one of the world's cultural centers, the International School of Calligraphy and Kitabat Art is being established under the auspices of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.
The school operates in collaboration with organizations such as the Royal Foundation School of Traditional Arts in Great Britain, UNESCO, Organization of Islamic Cooperation, IRCICA (Turkey), Tehran Center of Calligraphy (Iran), Muhammad Ibn Salman Center (Saudi Arabia), Sharjah Center (UAE). Students aged from 6 to 60 are admitted to the school by selection.
By age groups: 6-12 year-olds group (beginners), 13-24 year-olds group (intermediate), over 25 (achieving mastery, preparing master craftsmen) groups. Each group is intended to have up to 12 students. Students will not only engage in calligraphy but also learn about the history of writing, Uzbek, Arabic, Persian languages and scripts, calligraphy, calligraphy in Western countries (Latin script), calligraphy in Eastern countries (Arabic, Latin, Cyrillic scripts), and the art of Kitabat. Notably, practical application of the lessons is given particular attention.
The next scientific council meeting held at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan discussed the establishment and activity of this school.