ЙТҲ ортидан бир кишининг ўлимига сабабчи бўлган судья қамалди
Денов туман судининг собиқ раиси транспорт воситаларидан фойдаланиш қоидаларини бузиб, бир фуқаронинг ўлимига сабаб бўлгани учун айбли деб топилди.
'ЙТҲ ортидан бир кишининг ўлимига сабабчи бўлган судья қамалди'ning rasmi
Бугун Қашқадарё вилоят судининг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъатида К. М.га (1982 йилда Самарқанд вилоятида туғилган, жиноят ишлари бўйича Денов туман судининг раиси бўлиб ишлаган) оид жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича очиқ суд жараёни якунланиб, суд ҳукми эълон қилинди. Бу ҳақда Олий Суд матбуот хизмати хабар берди.
Ушбу жиноят иши Қашқадарё вилоят суди раисининг ўринбосари - жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати раиси Ў. Мамадалиевнинг раислигида биринчи инстанцияда кўриб чиқилди.
Суд ҳукмига мувофиқ К. М. Жиноят кодексининг 266-моддаси (транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) 2-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, унга 3 йил муддатга транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилган ҳолда 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазони манзил-колонияларда ўташлик белгиланди.
Биринчи инстанция судининг ҳукми устидан тарафлар қонунда белгиланган тартиб ва муддатда Қашқадарё вилоят судининг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъатига апелляция/кассация тартибида шикоят бериш ва протест келтиришга ҳақлилиги маълум қилинади.

Today, the criminal panel of the Kashkadarya regional court concluded an open court hearing on a criminal case concerning K. M. (born in 1982 in the Samarkand region, who worked as the chairman of the criminal court in Denov district), and a verdict was announced. The Supreme Court Press Service reported this.
This criminal case was considered at first instance under the chairmanship of O. Mamadaliyev, the deputy chairman of the Kashkadarya regional court - chairman of the criminal panel.
According to the court's verdict, K. M. was found guilty of committing a crime provided by part 2 of Article 266 of the Criminal Code (violating the rules of road traffic or the use of vehicles) and was sentenced to 5 years of imprisonment with a deprivation of the right to drive vehicles for 3 years. The sentenced prison time is to be served in a penal colony.
Parties have the right to file an appeal/cassation against the first instance court's verdict within the prescribed legal period and procedure to the criminal panel of the Kashkadarya regional court.