Ўзбекистонда давлат хизматчилари хизмат сафари натижалари, харажатлар онлайн кузатиб борилади
'Ўзбекистонда давлат хизматчилари хизмат сафари натижалари, харажатлар онлайн кузатиб борилади'ning rasmi
Ўзбекистонда давлат хизматчилари хизмат сафари режаси ва натижалари, географияси, ходимлар сони ҳамда харажатларни онлайн кузатиб бориш имконияти яратилади. Бу ҳақда президентнинг 20 июнда эълон қилинган фармонида белгиланди.
Унга кўра, 2025 йил 1 октябрдан бошлаб давлат хизматчиларининг хорижий ва ички хизмат сафарларини ташкил этиш, ҳисобини юритиш ва таҳлилини олиб бориш “ҳрм.аргос.уз” электрон тизими таркибидаги “Хизмат сафари” ягона модули орқали амалга оширилади.
• хизмат сафари режаси ва натижалари, географияси, ходимлар сони ҳамда харажатларни онлайн кузатиб бориш имконияти яратилади;
• хизмат сафарларининг муайян давлат органининг фаолияти самарадорлигига бевосита, оралиқ ва якуний таъсири мониторинг қилиб борилади;
Давлат хизматчилари ҳар бир хорижий хизмат сафарлари якунлари бўйича ҳисобот топширади ҳамда ҳисобот асосида хизмат сафарининг самарадорлиги баҳолаб борилади.
Давлат хизматчиларида коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, уларга “ҳалоллик вакцинаси”ни сингдириш ҳамда бу борада превентив механизмларни жорий этиш мақсадида Давлат хизматини ривожлантириш агентлигининг Раҳбар кадрларни баҳолаш маркази Коррупцияга қарши курашиш агентлиги билан биргаликда Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг буюртмаси асосида раҳбарлик лавозимларида ишлаётганлар ва ушбу лавозимлар учун захирада турганларнинг коррупцияга қарши барқарорлик даражасини баҳолаш механизми жорий этилади.
Давлат хизматчиларида коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни сингдириш бўйича қадриятлар тизимини шакллантириш юзасидан тадқиқотлар олиб бориш асосида таъсирчан чора-тадбирларни жорий этишга оид таклифлар ишлаб чиқилади. Коррупцияга қарши барқарорлик даражасини баҳолаш услубияти такомиллаштириб борилади.
Фармонда белгиланишича, 2026 йил 1 январдан бошлаб давлат хизматчилари лавозим маоши уларнинг иш тажрибаси, илмий ва малака даражаси, натижадорлиги ҳамда бошқа кўрсаткичлардан келиб чиқиб шакллантирилади.  Давлат хизматига биринчи марта қабул қилинган давлат хизматчилари билан меҳнат шартномаси дастлаб бир йил муддатга тузилади ва кейинчалик фаолиятининг ижобий натижаларига кўра меҳнат шартномаси номуайян муддатга узайтирилади.
'Сирдарёда тадбиркорликка 10 трлн сўм: ишсизлик 4,6 фоизга туширилади'ning rasmi
Сиёсат Бугун 15:17
Сирдарёда тадбиркорликка 10 трлн сўм: ишсизлик 4,6 фоизга туширилади
Шавкат Мирзиёев раислигида Сирдарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказилди.
'Мирзиёев Форс кўрфази етакчилари билан телефон орқали мулоқот қилди'ning rasmi
Сиёсат Бугун 14:50
Мирзиёев Форс кўрфази етакчилари билан телефон орқали мулоқот қилди
Ўзбекистон раҳбари улар билан нимани муҳокама қилган?
'Мирзиёев ва Ўмон Султони телефон орқали мулоқот қилди'ning rasmi
Сиёсат Бугун 11:36
Мирзиёев ва Ўмон Султони телефон орқали мулоқот қилди
4 март куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ҳамда Ўмон Султони Ҳайсам бин Ториқ Ол Саид ўртасида телефон суҳбати бўлиб ўтди.

In Uzbekistan, the opportunity will be created for monitoring the business trip plans and results, geography, number of employees, and expenses online for state employees. This was specified in the presidential decree announced on June 20 here.
Accordingly, from October 1, 2025, organizing, accounting, and analyzing domestic and foreign business trips of state employees will be carried out through the “Service Trip” single module within the electronic system “hrm.argos.uz” .
- the opportunity will be created to monitor online the business trip plans and results, geography, number of employees, and expenses;
- the direct, intermediate, and final impact of business trips on the efficiency of a certain state body’s activities will be monitored;
State employees will submit a report at the end of each foreign business trip and the effectiveness of the business trip will be evaluated based on the report.
To form a relentless attitude towards corruption among state employees, to instill the “honesty vaccine” in them, and to implement preventive mechanisms in this regard, the Development Agency of Public Service’s Center for the Assessment of Senior Personnel with the Anti-Corruption Agency, based on the order of the Anti-Corruption Agency will introduce a mechanism to assess the level of resistance to corruption among those occupying leadership positions and those in reserve for these positions.
Studies will be conducted on forming a value system related to instilling an uncompromising attitude towards corruption among state employees, based on which effective measures will be implemented. The methodology for assessing the level of resistance to corruption will be improved.
As specified in the decree, from January 1, 2026, the salary of state employees will be determined based on their work experience, academic and qualification level, effectiveness, and other indicators. Employment contracts for state employees being hired for the first time will initially be concluded for one year and subsequently extended for an indefinite period based on positive task outcomes.