Латвия ҳукумати Россия ва Беларус фуқароларига мамлакат ҳудудида кўчмас мулк харид қилишни тақиқлади. Бу ҳақда “LSM” нашри “Миллий хавфсизликка таҳдид солувчи битимларни чеклаш тўғрисида”ги янги қонунга таяниб хабар бермоқда.
Қонун нафақат жисмоний, балки юридик шахслар — яъни Россия ёки Беларус компанияларига ҳам татбиқ этилади. Чекловлар қонун кучга кирганидан кейин тузиладиган битимларга нисбатан амал қилади.
Бироқ айрим истиснолар мавжуд. Агар Россия ёки Беларус фуқароси Латвияда доимий яшаш ҳуқуқига эга бўлса, у ягона яшаш уйини сотиб олиши мумкин. Шунга қарамай, бошпана (қочқин) мақомига эга шахслар ушбу имтиёздан фойдалана олмайди.
Шунингдек, кўчмас мулкни мерос қилиб олиш ёки суд қарори билан мулк ҳуқуқи берилган ҳолатлар ҳам ушбу тақиқ доирасидан чиқарилган.
Латвия бундай чораларни миллий хавфсизликни мустаҳкамлаш, шунингдек, Россия ва Беларус билан боғлиқ геосиёсий хавфларни камайтириш мақсадида жорий қилган.

Latvia banned the purchase of real estate by Russians and Belarusians.
The country has implemented these measures with the aim of reducing geopolitical risks associated with Russia and Belarus.
Image of 'Latvia banned the purchase of real estate by Russians and Belarusians.'
The Latvian government has prohibited citizens of Russia and Belarus from purchasing real estate within the country's territory. This was reported by the “LSM” publication, referencing the new law on “Restricting transactions posing a threat to national security”.
The law applies not only to individuals but also to legal entities — that is, companies from Russia or Belarus. The restrictions apply to transactions concluded after the law’s entry into force.
However, there are some exceptions. If a citizen of Russia or Belarus has the right to permanent residence in Latvia, they can buy a single residential house. Nonetheless, individuals with refugee (asylum) status cannot benefit from this privilege.
In addition, inheriting real estate or acquiring property rights through a court decision are also exempt from this ban.
Latvia has implemented such measures to strengthen national security, as well as to reduce geopolitical risks associated with Russia and Belarus.