Сароймулкхоним, Гавҳаршодбегим, Шодимулк, Хадичабегим, Хонзодабегим, Гулабаданбегим... Темурийлар саройига мансуб маликалар ҳақида жуда кўп эшитганмиз, тарихий манбалар, китобларда ўқиганмиз. Аммо ҳеч бир манбада уларнинг қиёфаларини аниқ учратмаймиз. Фақатгина уларга берилган таърифу тавсифлардан хаёлан қиёфаларини ўзимиз учун гавдалантирганмиз. Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази экспозициясини шакллантириш доирасида олиб борилаётган изланишлар, ўрганишлар натижасида олимлар Соҳибқирон Амир Темурнинг алоҳида ҳурматига сазовор бўлган, "Катта хоним" ёки "Бибихоним" унвонига лойиқ кўрилган темурий малика Сароймулкхоним билан боғлиқ шов-шувли янгиликка гувоҳ бўлишди.
Темурийлар саройига мансуб маликалар ҳақида сўз юритилар экан, Амир Темурнинг умр йўлдоши, ўзининг юксак ақл-заковати, гўзаллиги билан Соҳибқироннинг алоҳида ҳурматига сазовор бўлган, "Катта хоним" ёки "Бибихоним" унвонига лойиқ кўрилган Сароймулкхонимнинг номи алоҳида тилга олинади.
Испаниялик сайёҳ Клавихонинг эътирофи
Юртимиз тарихини, жумладан, темурий маликалар либосларининг ўзгача прототипи ва гўзаллик сирларини ўрганиб, ҳашамдорлик ўзбек давлатчилигида ҳам азалдан мавжуд эканини билиш мумкин. Шу билан бирга, Турон аёллари гўзалликдан ташқари, ўзларининг ақлу заковати, сиёсий майдонда ўз сўзига ва ҳаракат стратегиясига эга бўлгани билан ажралиб туради. Буни испаниялик сайёҳ Клавихонинг «Самарқандга – Амир Темур саройига саёҳат кундалиги» асари ҳам тасдиқлайди: «Ҳамма ўз жойини эгаллагач, чодирларнинг биридан Соҳибқироннинг катта завжаси Бибихоним чиқиб келди. У қизил матодан, тилла иплар билан жуда кенг қилиб тикилган узун кўйлак кийиб чиқди. Кўйлак жуда узун эдики, орқасидан ўн бешга яқин канизаклар кузатиб юришарди. Хонимнинг юзи шунчалик оқ нарса билан бўялган эдики, худди узоқдан оқ қоғоз бўлиб кўринарди. Бу оқ упа ёғи қуёшдан сақланиш учун суртиларди. Бибихонимнинг юзи юпқа, нозик оқ мато билан беркитилган, бошида қизил матодан бош кийими бор, бош кийимдан елкасигача юпқа мато тушиб турарди. Узун бош кийим қимматбаҳо дур-гавҳарлар билан безатилганди. Маликанинг сочлари жуда қора, елкасига тушиб турарди. Бу ер хотинлари сочлари қора рангда бўлишини ёқтиришар ва баъзида қора рангга бўяшарди. Бибихонимнинг ёнида бир одам қўлида соябон кўтариб, уни қуёшдан тўсиб келарди. Соябон оқ ипак матодан, худди чодирга ўхшаш думалоқ шаклда тикилганди. Бибихоним соҳибқирон ўтирган майдончага, давранинг тўрига чиқиб, унинг ёнида ўтирди.”
Амир Темурнинг “Кўрагон” унвонига сабаб бўлган малика
Сароймулкхоним чиғатой улусига мансуб мўғул хонларидан Қозонхоннинг қизи бўлиб, 1341 йилда туғилган. Қозонхон тахтдан азл этилиб, қатл қилинган чоғда Сароймулкхоним ҳали беш ёшда эди. Сароймулкхоним балоғатга етгач, 1355 йилда Мовароуннаҳр ҳукмдори амир Қозоғоннинг набираси амир Ҳусайн уни никоҳига киритди.
1370 йилда соҳибқирон Амир Темур жангда амир Ҳусайнни енгиб, уни қатл қилдиргач, Мовароуннаҳр ҳукмронлигини ўз қўлига олади. Соҳибқирон Амир Темур амир Ҳусайннинг ҳарамидаги бир неча маликалар билан Қозонхоннинг қизи — Сароймулкхонимни ҳам танлаб олиб, идда муддати уч ой ўтгач, ўз никоҳига киритади. Сароймулкхонимни ўз никоҳига киритгач, соҳибқирон Амир Темур «кўрагон» унвонига мушарраф бўлди. Кўрагон ибораси мўғулча сўз бўлиб, «куёв» деган маънони ифодалайди. Зеро, Сароймулкхоним мўғул хонларидан бирининг қизи бўлгани туфайли соҳибқирон Амир Темур мўғул хонининг куёви, яъни "Амир Темур Кўрагон" номини олган эди.
Темурийлар анъанаси
Соҳибқирон саройида туғилган шаҳзодаларни ёшлигиданоқ Сароймулкхоним тарбиясига топшириш анъана бўлган. Унинг тарбиясини олган Шоҳруҳ Мирзо, Халил Султоннинг санъат ва адабиётга, Мирзо Улуғбекнинг илму фан ва адабиётга, мусиқага меҳр қўйиши фикримизнинг ёрқин далилидир. Бу анъана кейинчалик Бобурийлар даврида ҳам сақланиб қолди. Шоҳруҳ Мирзонинг хотини Гавҳаршодбегим, Бобурнинг онаси Қутлуғ Нигорхоним, катта онаси Эсон Давлатбегим, опаси Хонзодабегим, Жаҳонгирнинг хотини Нуржаҳон, Шоҳ Жаҳоннинг қизи чизмачи-меъмор Жаҳонаро, Шоҳ Жаҳоннинг хотини Мумтоз Аржуманд Бону ва кейин яшаб ижод этган шоиралар, шунингдек, оқила давлат арбобларини етиштирган халқнинг юксак маданиятли бўлганлигини пайқаш қийин эмас.
Шу кунга қадар Сароймулкхонимнинг суратиборлигини кўпчилик билмаса керак. АҚШнинг Сиэтл санъат музейида сақланаётган ШарофиддинАли Яздийнинг “Зафарнома” асари қўлёзмасига ишланган миниатюрада Сароймулкхонимнинг Самарқанддан Шоҳруҳ ибн Темур ва Халил Султон ибн Мироншоҳ билан Эрон шимоли-ғарбидаги Темур қароргоҳига қилган саёҳати тасвирланганлиги маълум бўлди. Санъатшунос Присцилла Сучекнинг фикрича, Шарофиддин Али Яздийнинг “Зафарнома” асарида келтирилган Амир Темур таржимаи ҳолидаги Сароймулкхонимнинг вафотидан кейинги қўлёзмасига ишланган суратда унинг миниатюрасида Темурнинг ўғилларидан бири – ёш Шоҳруҳ билан бирга тасвирланган. Бу тасвир Сароймулкхоним вафотидан 30 йил ўтиб яратилганлиги тахмин қилинмоқда. Суратдан Сароймулкхонимнинг отда ўтиргани, ўгай ўғли Шоҳрух билан солиштирилганда унинг мавқеи юқори, иззат-ҳурматда бўлганини кўриш мумкин. Ўшанда Шоҳрух 10 ёшда бўлган. Тарихий манбаларда номлари келтирилган аёллар билан боғлиқ воқеалар баъзан қўлёзма суратларда ҳам ўз аксини топган. Шарафиддин Али Яздийнинг “Зафарнома” асари қўлёзма нусхасида Сароймулкхоним ва Хонзодабегим ҳаётидаги воқеалар ҳам тасвирланган.
Матндаги маълумотга кўра, суратда Сароймулкхоним лашкарлари Темур қароргоҳидан уларни кутиб олиш учун юборилган бир гуруҳ отлиқлар билан учрашган пайтини кўрсатиши керак бўлса-да, гўёки уларнинг саёҳати тасвирлангандек таассурот уйғотади. Чап тарафдаги отлиқлар Сароймулкхоним ва унинг хизматкорлари, ўнг тарафдаги эркаклар эса ўша пайтда ўн ёшда бўлган Шоҳрухнинг хизматкорлари бўлиши мумкин. Санъатшунос Присцилла Сучекнинг ёзишича, бу воқеа 1387 йилда, Сароймулкхоним Темур билан Эрон шимоли-ғарбида учрашиб, у ерда тарғибот ишларини олиб борганида содир бўлган. Ўша пайтда Мирон Шоҳ 21 ёшда, Шоҳруҳ эса 10 ёшда бўлса-да, ўгай онасига саёҳатларда ҳамроҳлик қилган. Халил Султон эса 3 ёшли бола бўлган.
Бу миниатюра Темурий маликаларнинг қиёфаларибилан боғлиқ хаёлий тасаввурларни реаллашишигахизмат қилувчи ноёб манба, дейиш мумкин.

A significant discovery related to Bibikhonim has been identified.
This miniature is considered a unique source that serves to materialize the imaginary perceptions related to the appearances of the Timurid princes.
Image of 'A significant discovery related to Bibikhonim has been identified.'
Saray Mulk Khanum, Gauhar Shad Begum, Shad Mulk, Khadija Begum, Khanzada Begum, Gulbadan Begum... We have heard a lot about the princesses belonging to the Timurid palace, read about them in historical sources and books. However, in no source do we find a clear depiction of their appearances. We have only imagined their appearances from the descriptions given to them. As part of the work carried out within the framework of forming the exposition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, scientists witnessed sensational news related to Saray Mulk Khanum, a Timurid princess deemed worthy of the special respect of Amir Temur and entitled as "Katta Khanum" or "Bibi Khanum" here.
When talking about the princesses of the Timurid palace, the name of Saray Mulk Khanum, Amir Temur's life partner, who was deemed worthy of his special respect for her high intelligence and beauty, and entitled as "Katta Khanum" or "Bibi Khanum", is specifically mentioned.
The acknowledgment of the Spanish traveler Clavijo
By studying the history of our land, including the unique prototypes and beauty secrets of the Timurid princesses' attire, one can realize that splendor has always been inherent in the Uzbek statehood. Moreover, Turanian women stand out not only for their beauty but also for their intelligence, having their own word and strategy in the political arena. This is confirmed by the work of the Spanish traveler Clavijo, "Travel Diary to Samarkand – the Court of Amir Temur": “After everyone took their place, from one of the tents came out Bibi Khanum, the grand wife of Sahibkiran. She wore a very wide dress made of red fabric with golden threads, so long that about fifteen young maidens followed her to hold it. Her face was so heavily powdered that it seemed like a white sheet of paper from afar. This white zinc ointment was applied for protection against the sun. Bibi Khanum’s face was covered with a thin white fabric, she had a red fabric headgear, from which a thin fabric fell to her shoulders. The long headgear was adorned with precious stones and gems. The lady’s hair was very black, falling to her shoulders. Women here prefer their hair to be black in color and sometimes dye it to that shade. Next to Bibi Khanum was a person holding a parasol over her to shield her from the sun. The parasol was made of white silk, sewn in the shape similar to a tent. Bibi Khanum stepped up to the podium where Sahibkiran was sitting, and sat next to him.”
The princess who led to Amir Temur receiving the “Kuragan” title
Saray Mulk Khanum was born in 1341, a daughter of the Mongol khans from the Chagatai Ulus, Kozan Khan. When Kozan Khan was dethroned and killed, Saray Mulk Khanum was only five years old. Upon reaching puberty, in 1355, she was married to the grandson of Amir Qazoqan, Amir Husayn.
In 1370, after defeating and killing Amir Husayn in battle, Amir Temur took control of Transoxiana. Among several wives from Amir Husayn’s harem, Amir Temur chose Saray Mulk Khanum, the daughter of Kozan Khan, and after a three-month waiting period, married her. After marrying her, Amir Temur was honored with the title “Kuragan”. "Kuragan" is a Mongolian word, meaning “son-in-law”. Indeed, because Saray Mulk Khanum was the daughter of one of the Mongol khans, Amir Temur acquired the name "Amir Temur Kuragan".
The tradition of the Timurids
It was a tradition in the court of Sahibkiran to entrust the upbringing of princes born in the palace to Saray Mulk Khanum. As clear examples, Shahrukh Mirzo and Khalil Sultan, nurtured in art and literature, and Mirzo Ulugbek’s love for science, literature, and music. This tradition was preserved during the era of the Baburids as well. The high culture of the nation that nurtured women like Gauhar Shad Begum, Shahrukh Mirzo’s wife; Kutlugh Nigar Khanum, Babur's mother; Esan Dawlat Begum, Babur's grandmother; Khanzada Begum, Babur’s sister; Nur Jahan, Jahangir's wife; Jahan Ara, architect-artist daughter of Shah Jahan; Mumtaz Mahal Arjumand Banu, Shah Jahan’s wife; along with poets and wise state officials of later times is evident.
Until today, many may not know of Saray Mulk Khanum’s portraiture. A miniature in Sharaf al-Din Ali Yazdi's manuscript of the "Zafarnama" held at Seattle Art Museum in the USA, depicts Saray Mulk Khanum's journey from Samarkand to the Timur encampment in northwest Iran with Shahrukh ibn Temur and Khalil Sultan ibn Mihran Shah. According to art historian Priscilla Soucek, the depiction of Saray Mulk Khanum in Amir Temur’s biography in Yazdi’s "Zafarnama" assembled after her death shows her in a miniature with one of Temur’s sons - young Shahrukh. This depiction, created thirty years after Saray Mulk Khanum's death, allows us to observe that among her steeds, her stature, honor, and respect were considerably high, especially when compared to her stepson Shahrukh who was 10 years old at that time. Historical sources mentioning these women sometimes reflect in manuscript paintings as well. Sharaf al-Din Ali Yazdi's manuscript version of the "Zafarnama" also captures events from the lives of Saray Mulk Khanum and Khanzada Begum.
This miniature serves as a unique source for materializing the imaginative perceptions related to the appearances of the Timurid princesses.