АҚШда норозилик намойишлари ўтказилмоқда
АҚШда ноқонуний муҳожирларнинг депортациясига қарши норозилик намойишлари кучаймоқда, деяёзмоқда "Замон.уз".
Мудофаа вазири Пит Хегсетнинг маълум қилишича, тартибсизликларни жиловлаш мақсадида Лос-Анжелесга Миллий гвардия сафарбар этилади. Зарурат туғилса, денгиз пиёдалари ҳам жалб қилиниши мумкин.
Вазир ижтимоий тармоқдаги “X” саҳифасида ёзишича, ИСE (Иммиграция ва божхона назорати) ходимлари билан намойишчилар ўртасида юзага келган тўқнашувлар миллий хавфсизликка таҳдид солмоқда.
“Лос-Анжелесдаги федерал ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларини қўллаб-қувватлаш учун Мудофаа вазирлиги Миллий гвардияни жойлаштиришга киришди. Агар тартибсизликлар давом этса, денгиз пиёдалари ҳам юқори жанговар шайлик ҳолатида сафарбар қилинади”, — дея баёнот берди Хегсет.
Маълумот учун, жума куни шаҳар бўйлаб ноқонуний муҳожирларнинг оммавий ҳибсга олиниши бошланган. Шанба кунига қадар 44 киши иммиграция қонунларини бузганликда айбланиб ҳибсга олинган. Бу ҳаракатларга жавобан шаҳарда оммавий норозилик намойишлари авж олди.

Protests against the deportation of illegal immigrants are intensifying in the US, reports "Zamon.uz".
According to Defense Secretary Pete Hegset, the National Guard will be deployed to Los Angeles to control the unrest. If necessary, marines can also be mobilized.
On his "X" social media page, the minister writes that the clashes between ICE (Immigration and Customs Enforcement) personnel and protesters pose a threat to national security.
"To support the federal law enforcement agencies in Los Angeles, the Department of Defense has begun deploying the National Guard. If the unrest continues, the marines will also be mobilized in a high state of combat readiness," — declared Hegset.
For the record, mass arrests of illegal immigrants began across the city on Friday. By Saturday, 44 people were detained for violating immigration laws. In response to these actions, mass protests erupted in the city.