Покистон ва Афғонистон ўртасида қуролли тўқнашув юз берди. Ҳодиса Ҳилманд вилоятининг Баҳромча чегара ҳудудида бўлиб ўтди. Бу ҳақда Al Arabiya хабар берди.
Хабарга кўра, отишма 29 май куни Покистонда янги чегара назорат-ўтказиш пунктлари қурилиши фонида бошланган. Айни пайтда давлатлар ўртасидаги чегара барча транспорт турлари учун ёпиқ экани айтилмоқда. Афғонистоннинг майдони бўйича энг катта Ҳилманд вилояти Покистон билан чегарадош.
Покистон полициясига кўра, мамлакат хавфсизлик кучлари Кашмирда “Толибон”га алоқадор жангарилар яширинган жойни аниқлаган. Кейин отишма содир бўлган, оқибатда икки полициячи ва тўрт нафар жангари ҳалок бўлган. Минтақадаги вазият кескинлигича қолмоқда, томонлар ўт очишни тўхтатиш ҳақида эълон қилмаган. Тўқнашувларнинг бошқа тафсилотлари номаълум.
“Толибон” Афғонистон устидан назоратни қўлга киритгач, Покистонда хавфсизлик муаммолари кучайган. Покистон ҳукумати “Толибон”ни Покистон “Толибон” ҳаракати жангчиларига бошпана бераётганликда айбламоқда.

An armed conflict occurred between Pakistan and Afghanistan. The incident took place in the Bahramcha border area of the Helmand province. Al Arabiya reported.
According to the report, the shooting started on May 29 against the background of the construction of new border control checkpoints in Pakistan. It is currently stated that the border between the countries is closed for all types of transport. Helmand, the largest province of Afghanistan by area, borders Pakistan.
According to Pakistan police, the country's security forces have located a hideout of militants linked to the "Taliban" in Kashmir. Following this, a shooting occurred, resulting in the death of two policemen and four militants. The situation in the region remains tense, with neither side declaring a cease-fire. Other details of the conflict are unknown.
After the "Taliban" gained control over Afghanistan, security problems in Pakistan have intensified. The Pakistani government accuses the "Taliban" of providing shelter to the militants of the Pakistan "Taliban" movement.