Солиқ қўмитасининг икки нафар ходими ҳибсга олинди
Улар ҚҚСнинг манфий суммасини бюджетдан ноқонуний қайтариб, катта миқдордаги пулни талон-торож қилган.
'Солиқ қўмитасининг икки нафар ходими ҳибсга олинди'ning rasmi
Коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бўйича Давлат хавфсизлик хизмати томонидан олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари доирасида солиқ идораларининг айрим мансабдор шахслари моддий манфаатдорлик эвазига “Барқарорлик рейтинги” дастуридаги маълумотларни сохталаштириш орқали 18 та хўжалик юритувчи субъектларга баҳоларни сунъий равишда қўшиш ҳамда хавф даражасини олиб ташлашлари оқибатида жами 82 млрд сўм қўшилган қиймат солиғининг манфий суммаси бюджетдан ноқонуний қайтарилганлиги ҳолати аниқланди.
Ушбу ҳолат юзасидан ДХХ Тергов бошқармаси томонидан Жиноят Кодексининг 167 ва 209-моддалари билан жиноят иши қўзғатилди.
Жумладан, ушбу жиноят иши доирасида ёғоч импорти билан шуғулланувчи МЧЖ ҳисобига 5,5 млрд сўм ҚҚСнинг манфий суммаси бюджетдан ноқонуний қайтарилганлиги ҳолати юзасидан Ўзбекистон Республикаси Солиқ қўмитасининг 2 нафар ходими, шунингдек, МЧЖ директори ва ҳисобчиси ҳамда 2 нафар норасмий раҳбари гумонланувчи тариқасида терговга жалб қилиниб, уларга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди.
Мазкур шахсларга тегишли бўлган жами 16 та объектда ўтказилган тинтув-тергов ҳаракатлари давомида 79 минг АҚШ доллари, 161 млн сўм, 3 та LI 9 электромобиль, 2 та “Gentra”, 1 та “Nexia 3” автомашинаси, 1268 блокда “TEREA” номли электрон сигарет таёқчалари, 27 та электрон калитлар, шунингдек, муҳр, компьютер ва телефон аппаратлари процессуал тартибда расмийлаштириб олинди.
Жиноят иши доирасида қолган хўжалик юритувчи субъектлар томонидан ноқонуний ўзлаштирилган бюджет маблағлари бўйича ҳам тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

As part of the operational search activities carried out by the State Security Service to combat corruption and economic crimes, it was discovered that certain officials of the tax authorities artificially raised ratings for 18 business entities in the “Stability Rating” program by falsifying information for material benefit, resulting in the illegal refund of a total of 82 billion Uzbekistani som in value-added tax from the budget.
In connection with this case, the Investigative Department of the State Security Service has initiated criminal proceedings under Articles 167 and 209 of the Criminal Code.
In particular, within the framework of this criminal case, concerning the illegal refund of 5.5 billion Uzbekistani som in negative VAT amount to the account of a company involved in wood importation, two employees of the Uzbekistan Republic Tax Committee, as well as the director and accountant of the LLC, and 2 informal leaders, were involved in the investigation as suspects, and pre-trial detention was used as a preventive measure against them.
During the investigative-search actions conducted at a total of 16 properties belonging to the aforementioned individuals, 79 thousand US dollars, 161 million Uzbekistani som, 3 LI 9 electric vehicles, 2 “Gentra”, 1 “Nexia 3” cars, 1268 packs of "TEREA" electronic cigarette sticks, 27 electronic keys, as well as seals, computers, and phone devices were officially seized under procedural law.
The investigation is ongoing regarding the illegal appropriation of budget funds by the remaining business entities involved in the criminal case.