Европа Иттифоқи Россиядан сотиб олинадиган нефть учун нархнинг юқори чегарасини 60 доллардан 50 долларгача туширишни таклиф қилмоқда. Бу ҳақда “Reuters” агентлиги хабар берди.
Маълумотга кўра, бу масала 20–22 май кунлари Канадада бўлиб ўтадиган G7 молия вазирлари учрашувида муҳокама қилинади.
Еврокомиссар Валдис Домбровскиснинг айтишича, таклиф Украина уруши сабаб Россияга қарши янги санкциялар пакети доирасида кўтарилган. Гарчи у аниқ рақамни айтмаган бўлса-да, Reuters манбалари нарх 50 долларгача туширилиши мумкинлигини билдирмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Ғарб давлатлари аввалроқ Россия нефтига 60 долларлик нарх чегарасини жорий қилган эди.

The European Union is considering lowering the price cap on Russian oil from $60 to $50 per barrel. This was reported by Reuters, citing EU Economy Commissioner Valdis Dombrovskis.
According to him, the issue was raised during discussions on a new package of economic sanctions against Russia over the war in Ukraine. While Dombrovskis did not name a specific figure, Reuters sources say the new cap could be around $50.
Finance ministers of the G7 countries are expected to discuss this proposal at a meeting in Canada from May 20 to 22.