Ўзбекистон аҳолиси учун авиақатновларни янада қулайроқ қилиш мақсадида Uzbekistan Airways маҳаллий парвозлардаги эконом-класс тарифлари таркибини янгилади. Бу ҳақда компания матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, энди аввалги 10 та тариф тури ўрнига 4 та соддалаштирилган тарифдан иборат тизим жорий этилди, бу эса қуйидагиларни таъминлайди:
- нарх бўйича тариф танлаш тушунарлироқ бўлади;
- минимал тарифлар бўйича ўринлар сони оширилади;
- кўпроқ йўловчилар учун арзон рейслар имконини беради;
- (тўртта тарифнинг ҳар бири қайтариш имкони билан — юкли ва қайтариб бўлмайдиган — юксиз вариантларда тақдим этилади)
Компания матбуот хизматининг darakchi.uz'га маълум қилишича, чипталарнинг минимал нархи ўзгаришсиз қолади, тарифлар орасидаги фарқ эса оптималлаштирилди — бу комфорт, эластиклик ва нарх ўртасидаги мувозанатни сақлашга ёрдам беради. Шу билан бирга, тарифларнинг энг юқори даражаси ҳам пасайтирилди — бу аҳолининг мобиллигини оширишга қаратилган, дейилади хабарда.
Янги тарифлар қуйидаги йўналишларда қўлланади:
- Тошкент — Самарқанд: 249 минг сўмдан;
- Тошкент — Наманган: 249 минг сўмдан;
- Тошкент — Фарғона: 249 минг сўмдан;
- Тошкент — Қарши: 278 минг сўмдан;
- Тошкент — Термиз: 424 минг сўмдан;
- Тошкент — Урганч: 512 минг сўмдан;
- Тошкент — Нукус: 512 минг сўмдан;
- Бухоро — Урганч: 336 минг сўмдан.
Нарх бир йўналиш учун кўрсатилган бўлиб, қайтиш йўналишида ҳам худди шундай нарх белгиланган. Нарх чет эл валютасига боғлиқ ва ҳозирги вақтдаги тарифни акс эттиради.

Uzbekistan Airways has lowered the maximum fare for domestic economy class tickets.
To make air travel even more convenient for the population of Uzbekistan, Uzbekistan Airways has updated the composition of economy class tariffs for domestic flights. The company's press service  reported this.
As noted, instead of the previous 10 tariff types, a system consisting of 4 simplified tariffs has been introduced, which provides the following:
• choosing a tariff by price will be more understandable;
• the number of seats at minimal tariffs will be increased;
• it will offer the opportunity for more passengers to access affordable flights;
• (each of the four tariffs is presented in options with  — chargeable and non-refundable  — without luggage)
According to the press service of the company to darakchi.uz, the minimum ticket price will remain unchanged, and the difference between tariffs has been optimized — this helps to maintain a balance between comfort, flexibility, and price. Meanwhile, the highest level of tariffs has also been reduced — this is aimed at increasing the mobility of the population, the report says.
The new tariffs apply to the following destinations:
• Tashkent — Samarkand: from 249 thousand soms;
• Tashkent — Namangan: from 249 thousand soms;
• Tashkent — Fergana: from 249 thousand soms;
• Tashkent — Karshi: from 278 thousand soms;
• Tashkent — Termez: from 424 thousand soms;
• Tashkent — Urgench: from 512 thousand soms;
• Tashkent — Nukus: from 512 thousand soms;
• Bukhara — Urgench: from 336 thousand soms.
The price indicated is for one-way, with the return segment priced the same. The price is subject to foreign currency rates and reflects the current tariff.