“Толибон” фуқароларнинг интернетдаги фаолиятини назорат қилади
Ҳеч бир шахс ёки ташкилотга ижтимоий тармоқлардан “нотўғри ва ноахлоқий мақсадлар”да фойдаланишга рухсат берилмаслиги маълум қилинган.
'“Толибон” фуқароларнинг интернетдаги фаолиятини назорат қилади'ning rasmi
“Толибон”нинг Эзгуликни тарғиб қилиш ва иллатларнинг олдини олиш вазирлиги фуқароларнинг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларини кузатишни бошлайди. Бу ҳақда Etilaatroz хабар берди.
Вазирлик вакили Саиф ал-Ислом Хайбар давлат телевидениеси орқали берган баёнотида, ижтимоий тармоқлардан “ноқонуний ва ахлоққа зид мақсадларда фойдаланиш” ҳуқуқий таъқибга олиб келишини айтган. Унга кўра, ҳеч бир шахс ёки ташкилотга ижтимоий тармоқлардан “нотўғри ва ноахлоқий мақсадлар”да фойдаланишга рухсат берилмайди.
Хайбар ижтимоий тармоқлар “ишончли хабарлар тарқатиш, диний ва замонавий илмларни тарғиб қилиш, ислом умматининг бирлигини мустаҳкамлаш ва ўзаро ҳурматни ривожлантириш” учун хизмат қилиши кераклигини таъкидлаган. У тармоқларда “хурофот, ҳақорат, ахлоқий ва интеллектуал оғишларга йўл қўйилмаслиги” зарурлигини билдирган.
“Толибон” расмийсига кўра, вазирлик “ўзининг қонуний ваколатлари ва имкониятларидан фойдаланиб, миллатнинг эътиқоди, фикрлари ва ижтимоий руҳиятини йўқ қилишга интилаётган барча тармоқлар, саҳифалар ва манзилларни кузатиб боради ва зарур ҳолларда таъқиб қилади”.

“The Taliban’s Ministry of Propagating Virtue and Preventing Vice starts monitoring citizens’ social media pages.” This was reported by Etilaatroz here.
Ministry spokesman Saif al-Islam Haibar stated in an announcement via state television that the use of social media for “illegal and immoral purposes” would lead to legal prosecution. According to him, no person or organization is allowed to use social media for “improper and unethical purposes.”
Haibar emphasized that social networks should serve to “distribute credible news, promote religious and contemporary knowledge, strengthen the unity of the Islamic ummah, and develop mutual respect.” He indicated the necessity of ensuring that networks do not allow for “superstitions, insults, moral and intellectual failings.”
“According to the Taliban official, the ministry will “use its legal powers and capabilities to monitor and, when necessary, prosecute all networks, pages, and addresses that attempt to destroy the nation's beliefs, thoughts, and social morale.”