Хонанда Сардор Мамадалиев ҳам жаримага тортилди
“Севилмаган ёр керак менга” номли шеър Сардор Мамадалиев томонидан ҳуқуқ эгаси рухсатисиз ҳамда шартнома тузмасдан фойдаланилгани аниқланди.
'Хонанда Сардор Мамадалиев ҳам жаримага тортилди'ning rasmi
Фарғоналик шоир Илҳомжон Комиловнинг “Севилмаган ёр керак менга” номли шеъри Сардор Мамадалиев томонидан ҳуқуқ эгаси рухсатисиз ҳамда шартнома тузмасдан фойдаланилгани аниқланди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Билдирилишича, ҳолат юзасидан ҳуқуқбузарга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 177¹-моддаси (муаллифлик ҳуқуқини ва турдош ҳуқуқларни бузиш) билан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги баённома расмийлаштирилиб, тегишли судга юборилган.
Тошкент шаҳар Жиноят ишлари бўйича Сергели туман судининг қарорига кўра, ҳуқуқбузарга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 177¹-моддасининг 1-қисми билан базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 (икки) баравари миқдорида – 750 000 сўм жарима жазоси тайинланган.

The poem "I Want an Unloved Lover" by Fergana poet Ilhomjon Komilov was found to have been used without the consent of the copyright owner and without making a contract by Sardor Mamadaliyev. The Ministry of Justice reported about this.
It was reported that, in connection with the case, an administrative protocol under Article 177¹ of the Administrative Responsibility Code (violation of copyright and related rights) was drawn up against the violator and sent to the appropriate court.
According to the decision of the Sergeli District Court on Criminal Cases in Tashkent city, the violator was fined double the basic calculation amount, which is 750,000 UZS, under Part 1 of Article 177¹ of the Code of Administrative Responsibility.
Image of 'A worm came out of a sausage in Tashkent, didn't it?'
A worm came out of a sausage in Tashkent, didn't it?
The Sanitary and Epidemiological Committee of Tashkent city provided information regarding the situation.
Image of 'Entrepreneurs who hire individuals with disabilities will be provided with subsidies.'
Entrepreneurs who hire individuals with disabilities will be provided with subsidies.
The subsidy is allocated to cover the costs of organizing the services of a sign language interpreter, psychologist, and accompanying service.