АҚШда 48 йил олдин содир бўлган қотиллик фош этилди
АҚШнинг Огаё штатида 1977 йилда содир бўлган аянчли қотиллик ҳолати орадан деярли ярим аср ўтиб фош қилинди. Полиция илгари очилмаган жиноятни сигарет қутисида топилган бармоқ излари ва DNKтаҳлили ёрдамида очишга муваффақ бўлди, дея ёзмоқда "Замон.уз".
1977 йилда 24 ёшли Жеанетте Ралстон жинсий тажовузга учраган ва бўғиб ўлдирилган ҳолда топилган эди. Унинг жасади бар яқинида машинанинг орқа ўриндиғида аниқланган. Воқеа гувоҳлари марҳума барни номаълум эркак билан тарк этганини билдирган.
Санта-Клара округи прокурори ўринбосари Роб Бейкернинг айтишича, терговчилар дастлаб Федерал Қидирув Бюроси (ФҚБ) маълумотлар базасидан фойдаланиб, жиноят жойида топилган сигарет қутисидаги изларни кимга тегишли эканини аниқлай олмаган. Аммо 2023 йилда алгоритмлар янгилангач, излар 69 ёшли Вилли Юджин Симсга тегишли экани аниқланган.
Қолаверса, Симснинг DNKси Ралстоннинг тирноқлари остидаги биологик излар ва унинг бўғиб ўлдирилган кўйлагидаги DNKбилан ҳам мос тушган.

A tragic murder case from 1977 in the state of Ohio, USA, has been solved nearly half a century later. The police managed to solve the previously unresolved crime with the help of fingerprints found on a cigarette box and DNA analysis, reports "Zamon.uz".
In 1977, 24-year-old Jeanette Ralston was found dead, having been sexually assaulted and strangled. Her body was discovered in the back seat of a car near a bar. Witnesses reported that the victim had left the bar with an unknown man.
According to Deputy Prosecutor of Santa Clara County, Rob Baker, investigators initially could not identify whom the fingerprints found on a cigarette box at the crime scene belonged to using the Federal Bureau of Investigation (FBI) database. However, after algorithms were updated in 2023, the prints were identified as belonging to 69-year-old Willie Eugene Sims.
Moreover, Sims' DNA matched the biological traces found under Ralston's fingernails and the DNA on her strangled dress.